Dekoracje na wymiar, czyli możliwe zastosowania fototapet

Szeroki dostęp do wysokiej jakości kolorowych farb nie jest powodem do ograniczenia możliwości korzystania z innych sposobów dekoracji ścian i sufitów. Kolorowe lub monochromatyczne fototapety są przykładem takich dekoracji, które dobrze komponują się z naturalnie gładką powierzchnią ścian pokrytych dowolnym rodzajem farby. Po pierwsze, takie dekoracje nie muszą pokrywać całej powierzchni ściany, a jedynie jej wybrany fragment. Po drugie, fototapety zwykle nakłada się tylko na jedną ze ścian, pozostałe malowane są tradycyjnymi farbami. W końcu po trzecie, fototapeta to dekoracja, która w ciekawy sposób może zagospodarować dużą, odkrytą powierzchnię ściany, redukują w ten sposób poczucie pustki, skutecznie zastępując inne rodzaje dekoracji tj. obrazy czy grafiki naścienne, co wpływa na ograniczenie kosztów związanych z koniecznością wyposażenia danego pomieszczenia/pokoju.

Najczęściej spotykanym rodzajem fototapet są fototapety ścienne, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu na powierzchni ścian, zwykle w mieszkaniach prywatnych. Drugim, zdecydowanie mniej popularnym rodzajem fototapet, są fototapety sufitowe, które również najczęściej zakłada się w pomieszczeniach mieszkalnych, głównie w sypialniach. Przypisanie konkretnego produktu – fototapety – do określonego rodzaju pomieszczenia, to drugi sposób kategoryzacji tego typu dekoracji. Powszechnie spotyka się zatem fototapety do sypialni, kuchni, łazienki, pokoju, pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, do salonu, na przedpokój i korytarz czy do jadalni. W ofercie wielu sklepów znajdziemy także specyficzne rodzaje fototapet dedykowanych dla salonów piękności, gabinetów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, biur podróży czy restauracji.

Fototapety do mieszkania

To najbardziej rozpowszechniony rodzaj fototapet, których podstawowym celem jest wprowadzenie ozdoby ściennej ożywiającej monotonną przestrzeń, przełamującej schemat kolorystyczny, dodającej witalności i kolorytu wnętrzu, w którym taka fototapeta zostanie zainstalowana. Niezależnie od tego, gdzie założymy fototapetę, czy będzie to salon, sypialnia czy kuchnia, taka dodatkowa dekoracja pomoże w osiągnięciu efektu świeżości, budując oryginalność i pozytywną energię w wybranej części naszego mieszkania. Temat przewodni fototapet dedykowanych dla wnętrz mieszkalnych jest w zasadzie dowolny. Wybór konkretnego motywu zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań danej osoby i ewentualnie rodzaju konkretnego pomieszczenia, w którym taka fototapeta będzie założona.

Fototapety do biur i punktów usługowych

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o tematyczne powiązanie rodzaju działalności danej firmy wynajmującej określoną przestrzeń, z grafiką przedstawioną na fototapecie. W przypadku biura podróży mogą to być widoki egzotycznej wyspy, tropikalnej dżungli czy nadmorskiej plaży. W przypadku salonu piękności widok smukłej dziewczyny lub wysportowanego mężczyzny. W przypadku restauracji bądź baru, obrazek smakowitych kąsków, deserów i innych grafik, które w naturalny sposób mogą pobudzać nasz apetyt. Jednym słowem motyw zaprezentowany na fototapecie powinien być powiązany z przeznaczeniem i funkcją danego pomieszczenia. Ponadto, bardzo często chodzi także o zapełnienie otwartej przestrzeni, która razi pustką, a fototapeta do tego celu nadaje się wprost znakomicie.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj fototapety się decydujemy, podstawowym wyznacznikiem jej atrakcyjności będzie profesjonalny, prawidłowy montaż. Bez właściwego montażu nawet najładniejszy motyw straci na wizualnej atrakcyjności i zamiast ozdoby, stanie się jedynie powodem do niezadowolenia i niepochlebnych komentarzy.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep z fototapetami Wally24.