Dlaczego fotowoltaika może być opłacalna dla przedsiębiorców?

Ciągle rosnące koszty energii elektrycznej spędzają sen z powiek właścicielom większości firm zajmujących się produkcją przemysłową, zakładów i fabryk. To oprócz kosztów pracy jeden z najpoważniejszych czynników wpływających na cenę końcową danego produktu czyli również na jego konkurencyjność.

W bliższej i tej dalszej perspektywie nie zanosi się nigdzie na świecie, by ceny za zużyty prąd mogły maleć, a wręcz przeciwnie. Wymogi jakie przed współczesnymi przedsiębiorstwami stawia ogólnoświatowy trend zmniejszania emisji CO2 wymusza wręcz na poszczególnych właścicielach firm jak największe ograniczenie zużycia energii i wdrażanie technologii, które mogą pozyskać prąd z czystych źródeł.

W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem staje się instalacja fotowoltaiczna. Z racji dostępności do tej technologii to właśnie ona – powszechnie znana jako panele słoneczne – jest doskonałym rozwiązaniem mogącym w nie tak odległej perspektywie pomóc przedsiębiorcom obniżyć rachunki za prąd. Dostępność i zmniejszające się ceny paneli sprawiają, że zwrot inwestycji staje się coraz szybszy.

Produkowanie własnego prądu poprzez instalacje fotowoltaiczne nie dość że bardzo znacząco redukuje wydatki to pozwala również na kilka rozwiązań z nadwyżkami pozyskanej dzięki słońcu energii. Można otrzymać zwrot środków za niezużyty prąd, które firma otrzymuje od zakładu elektrycznego w wysokości 100 procent ceny hurtowej. Możliwe jest także magazynowanie energii w sieci i jej odbiór np. w okresach zimowo – jesiennych, kiedy z racji mniejszej ilości dni słonecznych spada produkcja prądu. Dozwolone jest też sprzedawanie własnych nadwyżek prądu z 40 procentowym odzyskiem oraz gromadzenie dodatkowej energii we własnych akumulatorach.

By zamontować panele na dachach budynków firmowych nie potrzeba zezwolenia na budowę, wystarczy znalezienie odpowiedniego wykonawcy https://pgmpv.pl/, który ma doświadczenie w pracy z instalacjami, certyfikowaną ekipę montażową oraz doradza, projektuje i zajmuje się dokumentacją dla zakładu energetycznego.