Dlaczego nie korzystamy z e-faktur?

W 2013 r. w ustawie o VAT nastąpiły zmiany, w  wyniku których przedsiębiorcy zyskali duże ułatwienia w wysyłaniu klientom faktur drogą elektroniczną. W Polsce jednakże z tej formy rozliczenia między kontrahentami korzysta zaledwie 10% podatników.

Tak mała liczba plasuje nasz kraj w ogonie Europy – dla przykładu będąca w czołówce Anglia rozlicza się elektronicznie aż w 90%, a leżąca nieopodal mała Estonia w 80%! Nasi przedsiębiorcy zdają się nie pamiętać, iż już za 3 lata e-faktura ma być głównym narzędziem rozliczania w Europie, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Faktury wysyłane przez internet to dla każdej, małej czy dużej firmy konkretne oszczędności. Nie trzeba tracić czasu na przygotowanie konkretnej faktury i na jej wysyłkę, oszczędza się na wydatkach związanych z zakupem papieru, kopert, tonera do drukarek, opłatach pocztowych. Przeciętny koszt wystawienia jednej faktury oscyluje od 2 do 5 zł – zgodnie z zasadą, im więcej dokumentów, tym koszt jednostkowy jest mniejszy. Tymczasem faktura elektroniczna kosztuje zaledwie 5 groszy.

Jaki jest więc powód tak małego wykorzystywania  rozliczeń finansowych przez internet?

„Z naszego doświadczenia ze współpracy z przedsiębiorcami i księgowymi wynika, że Polacy kochają dokumenty papierowe – przez lata przyzwyczailiśmy się do nich i uważamy, że to co wydrukowane jest pewne. Tymczasem wcale tak nie jest – często zdarza się, że dokumenty giną, zostają uszkodzone czy chociażby blakną. A przecież prawo obowiązuje każdego przedsiębiorcę do przechowywania dokumentów finansowych przez okres 5 lat. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wprowadzenie elektronicznego systemu do przechowywania danych, który nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo, ale także ogromne oszczędności” – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający EBI24. „Korzystanie z faktur elektronicznych to przede wszystkim wygoda – dokumenty dostępne są dla nas 24h na dobę, z każdego miejsca i urządzenia gdzie możemy korzystać z sieci. Jest to ogromne ułatwienie, które pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze, eliminując niepotrzebny problem jakim jest drukowanie, wyszukiwanie i przechowywanie tradycyjnych faktur.” – dodaje Jacek Bartnik.

Od 2013 r. przepisy dotyczące e-faktur stały się bardziej przyjazne dla podatników. Podstawową zmianą było usunięcie obowiązku wyrażenia przez odbiorców formalnej zgody na przesyłanie faktur przez internet, tym samym pozostawiając tę kwestię do umownego określenia przez strony. Wystarczy ustna zgoda na otrzymywanie dokumentu w formie elektronicznej oraz opłacenie pierwszej otrzymanej tym sposobem faktury przez klienta. Również w 2013 roku zniesiony został obowiązek podpisywania faktur bezpiecznym znakiem kwalifikowanym, czyli tzw. podpisem elektronicznym. Oznacza to, iż rozliczanie się i wysyłanie faktur drogą elektroniczną jest uznaną przez ustawodawcę formą rozliczenia się przez firmy.

O EBI24:

EBI24 to internetowa platforma wygodnego archiwizowania i katalogowania dokumentów elektronicznych, a także przesyłania ich między Przedsiębiorcami. System pozwala także na tworzenie i zarządzenie fakturami. Narzędzie ma za zadanie ułatwić zarządzanie finansami w firmie i usprawnić proces wymiany dokumentów. Dostęp do platformy możliwy jest za pomocą przeglądarki internetowej lub wygodnej aplikacji mobilnej.

http://www.ebi24.pl/