Dlaczego warto zdecydować się na karnisze okienne?

Eleganckie, wyjątkowe, a przy tym wysoce funkcjonalne karnisze powinny znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu.

Urządzasz nowy dom, mieszkanie, robisz remont lub po prostu myślisz o zmianie aranżacji w swoim salonie, czy sypialni? To dobry moment na to, by ustalić, czy jest sens montować karnisz nad oknem. Niektórzy rezygnują z tego rozwiązania, zostając jedynie przy praktycznych roletach. Niestety w efekcie, wnętrze pozbawione ozdobnych tekstyliów na oknie daje wrażenie pustki, chłodu, surowości. Po prostu czegoś w nim brakuje. Może to kwestia tego, że firanki i zasłonki kojarzą nam się z ciepłym domem rodzinnym, czy wizytami u babci?

Stwórz ciepłe, przytulne wnętrze

Decydując się na karnisz z firanką i zasłonką, zyskujesz możliwość zaaranżowania przyjemnej, typowo domowej przestrzeni. Może być ona utrzymana w klasycznym stylu lub nawet całkowicie nowoczesnym, jednak bez uczucia ponurego zimna. Jeśli obawiasz się, że firanki mogą nadmiernie obciążyć Twoją stylizację, możesz być spokojny. Wystarczy, że wybierzesz te lekkie, z delikatnego materiału. Mogą być zupełnie gładkie lub delikatnie zdobione na samym dole, czy w górnej części.

Praktyczna funkcja karnisza

Rolą karnisza jest przede wszystkim utrzymywanie zawieszonych na nim tkanin. Dzięki firanom możesz ograniczyć ilość światła wpadającego przez okno w ciągu dnia, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ktoś z zewnątrz będzie mógł zajrzeć Ci do pokoju. W zależności od tego, na jak silnej ochronie Ci zależy, wybierz odpowiednią transparentność tkaniny użytej na firanę. Decydując się na grubszy splot, możesz sprawić, że pomieszczenie nie będzie się zbyt szybko nagrzewać podczas upałów. Taka firanka zatrzyma bowiem większą część promieni słonecznych, niż firanka bardzo subtelna.

Wysoką funkcjonalnością charakteryzują się także zasłony. Doskonale zaciemniają wnętrze w ciągu dnia, gdy słońce zbyt mocno dokucza, a także wieczorem, gdy zależy Ci na zachowaniu intymności i osłonieniu się przed spojrzeniami sąsiadów oraz przechodniów. Zasłona może również pełnić funkcję izolacyjną. Świetnie sprawdzi się przy nieszczelnych oknach lub gdy chcesz wpuścić zimną nieco świeżego powietrza, ale tak, by wietrzenie odbyło się stopniowo, bez nagłego uderzenia mrozu.

Stylowy karnisz w Twoim domu

Poza wysoce praktycznym zastosowaniem karnisza, ma on także szansę pełnić rolę ozdobną. Najlepiej przekonasz się o tym na stronie wiodącego producenta, marki Karnix https://www.karnix.pl/. Znajdziesz tu modele tradycyjne, a także całkiem nowoczesne, wpisujące się w najmodniejsze aranżacje wnętrzarskie. Karnisz to dziś nie tylko urządzenie trzymające tkaniny, ale także element dekoracyjny. Możesz wybrać do swojego mieszkania taki model, który nie będzie rzucał się w oczy, wtopi się w tło, możesz zaś postawić na taki, który stanie się kolejnym drobiazgiem nadającym wnętrzu unikalnego charakteru.

Karnisz okienny może być montowany na ścianie lub suficie, drążek może mieć w przekroju kształt koła lub kwadratu, a zakończenie może być w oryginalnym kształcie, bądź wysadzane mieniącymi się kryształkami. Zdecyduj które rozwiązania sprawdzą się u Ciebie najlepiej.

W nowoczesnych wnętrzach popularne są karnisze pojedyncze. Pozwalają one na powieszenie jedynie firan lub zasłon, są lekkie, a przy tym mogą być naprawdę designerskie.