Do czego wykorzystuje się tarcze diamentowe?

Diament to najtwardszy naturalny minerał występujący na Ziemi. Uwzględniając jego wyjątkowe właściwości, zwłaszcza jego wytrzymałość mechaniczną, diamentowe opiłki są dziś jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do wzmacniania powierzchni tnącej różnego rodzaju tarcz i ostrzy w szlifierkach, piłach i innych popularnych elektronarzędziach oraz narzędziach wyposażonych w silniki spalinowe. Ze względu na niesamowitą wytrzymałość, tarcze diamentowe wykorzystywane są przeważnie do cięcia najtwardszych materiałów tj. metal, kamień, płytki ceramiczne czy beton zbrojony. Ich konstrukcja i sposób wykonania przekładają się nie tylko na szybkość szlifowania czy cięcia tego typu materiałów, ale także na trwałość samej tarczy diamentowej, która nawet po wielokrotnym użytku wciąż jest równie ostra jak w dniu jej zakupu.

Zakres prac tarcz diamentowych

Profesjonalne tarcze diamentowe najczęściej wykorzystywane są przy pracach związanych z obróbką twardych materiałów tj. kamień czy beton. Powszechnie wykorzystuje się je do docinania elementów betonowych, cegieł, w tym cegły klinkierowej, kostek granitowych, płyt granitowych czy marmurowych, a także innych materiałów konstrukcyjnych, z których wykonuje się drogi, podjazdy, chodniki, utwardzone place itp. Tarcze diamentowe wykorzystywane są również do docinania płytek ceramicznych, zwłaszcza tych najtwardszych, używanych do wykładania powierzchni tarasów, balkonów, schodów itp.
Naturalnym zastosowaniem dla tego typu tarczy są również szlifierki przeznaczone do szlifowania i docinania konstrukcji stalowych, a także konstrukcji wykonanych z metali nieżelaznych tj. aluminium.

Wykorzystanie w inny sposób

Jako ważną właściwość tarcz diamentowych wyszczególnić należy także ich zdolność do ostrzenia niezwykle twardych materiałów. Tarcze tego typu wykorzystuje się zatem do ostrzenia noży tokarskich czy frezów w przypadku frezarek. Zastosowań dla takich tarcz należy zatem szukać przede wszystkim w branży budowlanej, zwłaszcza przy pracach konstrukcyjnych, przy budowie i remontach dróg czy mostów, a także przy pracach związanych obróbką metali oraz przy pracach wykończeniowych w obrębie domów i mieszkań.