Dobór karmy zależnie od wieku kota

W wielu przypadkach dbamy o żywienie naszej rodziny, zapominając o tym, że również zwierzęta domowe muszą mieć odpowiednią dietę, dopasowaną do ich naturalnych potrzeb. O ile mniejszy problem występuje w przypadku psów, które często mogą jeść jedzenie specjalnie przygotowane w warunkach domowych, o tyle koty mają zupełnie inne potrzeby dietetyczne.

Koty jako bezwzględni mięsożercy potrzebują w swojej diecie przede wszystkim składników pochodzenia zwierzęcego; tych roślinnych nie trawią, przez co często zwyczajnie im one szkodzą. Z tego powodu trzeba podawać im albo specjalne, surowe pożywienie, albo gotową karmę. Warto jednak wiedzieć, że karmy do kotów musimy dopasować nie tylko do ich preferencji, ale również i wieku.

Karmy dla kociąt

Najtrudniej dobrać jest odpowiednią karmę dla kociąt. W dużej mierze trudność ta wynika po prostu z tego, że kocięta mają specjalne potrzeby. Podawanie karmy dla kotów dorosłych w przypadku kociąt może zakończyć się po prostu problemami nie tyle trawiennymi, co z prawidłowym wzrostem. Zbyt małe ilości wapnia i fosforu źle wpływają na stawy oraz kości, przez co cały szkielet ciała może być zwyczajnie zniekształcony. Z kolei niedobory konkretnych witamin i substancji odżywczych będą powodowały poważne kłopoty z układem krążenia czy oczami, co może stać się dla kota nie tylko uciążliwe, ale i groźne w podeszłym wieku. Karmy dla kociąt dobrze jest wybierać, kierując się przede wszystkim składem. Warto też pamiętać, aby młodszym kotom podawać przede wszystkim karmy mokre, łatwiejsze do jedzenia.

Karmy dla kotów dorosłych

W przypadku kotów dorosłych niezbędne jest podawanie takiego pokarmu, który jest właściwie zbilansowany. Jeśli nasz kot nie cierpi na żadną chorobę przewlekłą, to do wyboru mamy bardzo wiele produktów z różnych półek cenowych i o rozmaitych smakach. W przypadku kotów dorosłych warto inwestować w suche karmy dla kotów, które będą dobrze działać na usuwanie kamienia nazębnego. Warto dodawać do nich karmy wpływające na usuwanie kul włosowych, zwłaszcza u kotów długowłosych. Karmy mokre powinny być u zdrowego, dorosłego kota po prostu urozmaiceniem diety.

Karmy dla kotów starszych

W przypadku starszych kotów ważne jest, aby zadbać o łatwość przyjmowania pokarmów. Z tego powodu karma powinna być raczej mokra, aby kot bez zębów mógł łatwo ją zjadać. Warto, aby miała ona mniejszą podaż kaloryczną, dzięki czemu kot utrzyma prawidłową wagę ciała nawet pomimo zmniejszonej dawki ruchu. W ten sposób będzie zdrowszy, zwłaszcza jeśli karma będzie zawierała witaminy wspierające układ odpornościowy.

Karmy dla kotów dopasowane do wieku, rasy, a nawet schorzeń można znaleźć na stronie: http://zooart.com.pl/pol_n_Koty_Karmy-podzial-wg-rodzaju-246.html.