Dobry smartfon, czyli jaki?

smartfon

smartfonSmartfony to multimedialne urządzenia, które oprócz właściwości standardowego telefonu posiadają wiele innych, przydatnych funkcji.

Wszystkie urządzenia mają wbudowany aparat cyfrowy (zazwyczaj dwa: jeden o wyższej rozdzielczości z tyłu telefonu i drugi zazwyczaj o niższej rozdzielczości z przodu urządzenia). Smartfony umożliwiają zarządzanie pocztą elektroniczną, kontakt ze znajomymi przez portale społecznościowe oraz przeglądanie treści w internecie. Dzięki możliwości łączenia się z siecią internetową, smartfon pełni funkcję małego przenośnego komputera. Dużym ułatwieniem jest, że wiele stron internetowych ma swój odpowiednik mobilny, bądź są wykonane w technologii RWD (czyli automatycznie dopasowują się do wielkości ekranu) dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo łatwe i intuicyjne, a mały ekran nie jest żadną przeszkodą.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli smartfonów, niektóre można dostać za symboliczną złotówkę, podpisując umowę abonamentową u operatora telekomunikacyjnego. Dostępne są również modele, które na rynku detalicznym kosztują nawet kilka tysięcy złotych. A o jakim smartfonie można powiedzieć że jest on dobry?

Dobry smartfon posiada „mocny procesor” – czyli taki o wysokim taktowaniu i co najmniej dwóch rdzeniach oraz dużą ilość pamięci operacyjnej RAM, która sprawia, że urządzenie się nie „zawiesza”. Bardzo ważny jest też ekran – niezależnie od jego wielkości powinien być wykonany w technologii IPS, mieć wysoką rozdzielczość i szerokie kąty widzenia. Patrząc na rozmiar, warto wziąć pod uwagę, że smartfon często trzymamy przy uchu bądź w kieszeni – jego rozmiar powinien, więc umożliwiać wygodne i bezproblemowe korzystanie z urządzenia.

Kolejnym ważnym elementem jest bateria – powinna być wytrzymała. Niestety pojemność baterii jest wprost proporcjonalna do jej rozmiaru i wagi. Im lepsza bateria tym większy smartfon. Przydatnym gadżetem jest zewnętrzny akumulator, który umożliwia podładowanie smartfona bez dostępu do prądu – sprawdza się najlepiej w podróży bądź kryzysowych sytuacjach.

Kupując smartfon warto też zwrócić uwagę na dobre spasowanie obudowy. Obudowa powinna być  wykonana z odpornych materiałów dobrej jakości – to również znacznie przedłuża żywotność urządzenia. Warto również od razu po zakupie zainwestować w dodatkowe etui, które zabezpieczy nasz smartfon przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

A gdzie kupić dobry i tani smartfon? Operatorzy telekomunikacyjni nieustannie oferują wybrane urządzenia już od złotówki. Na rynku detalicznym najlepiej zainwestować pieniądze w urządzenia ze średniej półki cenowej – ich stosunek ceny do jakości jest zazwyczaj najbardziej korzystny. Jeżeli zależy nam na posiadaniu urządzenia jednej z wiodących marek, warto regularnie sprawdzać promocje i obniżki cen w sieciowych sklepach z elektroniką – można kupić dobre urządzenie w bardzo okazyjnej cenie.