Domy z prefabrykatów – dlaczego warto?

Nowoczesne budownictwo oferuje dziś wiele ciekawych rozwiązań, które przyspieszają wznoszenie nowych obiektów i kończenie inwestycji oraz umożliwiają zmniejszenie ich kosztów. Jednym z takich rozwiązań są właśnie domy z prefabrykatów. Na czym polega ich fenomen?

Czym cechują się domy z prefabrykatów?

Przede wszystkim warto wiedzieć, czy w ogóle jest prefabrykat. Najprościej można to zrozumieć, wyobrażając sobie setki rozrzuconych po podłodze klocków lego, z których musi powstać finalna budowa. Męczące i czasochłonne, prawda? A gdyby tak ktoś złożył za nas część klocków i podał nam 4 duże, gotowe elementy, które wystarczyłoby połączyć, by skończyć budowę? Tym właśnie są prefabrykaty! Same domy z prefabrykatów powstają właśnie z gotowych, wcześniej już przygotowanych i większych powierzchniowo elementów, które przywozi się na plac budowy zamiast setek pojedynczych cegieł i łączy je na miejscu! Prościej i szybciej się nie da.

Zalety domów z prefabrykatów

  • Skrócenie czasu budowy do minimum!
  • Zmniejszenie konieczności długofalowego zatrudniania różnych ekip budowlanych, które będą wykonywać pojedyncze czynności na placu budowy
  • Dostarczenie na plac gotowych, dużych bloków i elementów, które wystarczy połączyć, by skończyć budowę
  • Minimalizacja kosztów
  • Możliwość budowania w ten sposób zarówno domów drewnianych, jak i betonowych, w których wykorzystuje się prefabrykaty z keramzytu i betonu.
  • Brak konieczności murowania – zamiast tego montuje się całe, prefabrykowane ściany
  • Brak konieczności robienia wylewek i czekania aż materiał zaschnie
  • Oszczędność czasu

Zalety tego rodzaju budownictwa są doceniane na świecie już od wielu lat, a i w Polsce inwestorzy coraz częściej sięgają po takie rozwiązanie. Jego ekonomiczny aspekt w połączeniu z szybkim czasem budowy – mówi sam za siebie. W województwie opolskim jednym z najbardziej doświadczonych przedsiębiorstw tworzących domy z prefabrykatów jest firma Budmater Wyroby Betonowe. Specjalizuje się ona w produkcji prefabrykatów, a osobom zainteresowanym tą technologią przygotowuje całkowicie bezpłatną i niezobowiązującą wycenę. To właśnie dzięki niej można porównać koszty i sprawdzić, jak bardzo będą one korzystne w zestawieniu z budownictwem tradycyjnym.