Drzwi antywłamaniowe – klasy bezpieczeństwa

Drzwi antywłamaniowe do domu to dziś standard – to podstawowa forma zabezpieczenia przed włamaniem. Poznaj kryteria, które powinny spełniać drzwi antywłamaniowe abyś Ty i Twoi domownicy mogli spać spokojnie.

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne – o czym warto pamiętać?

Zbrojone drzwi antywłamaniowe mogą zapobiec włamaniu lub znacznie opóźnić sforsowanie wejścia. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie drzwi powinno iść w parze z odpowiedniej klasy bezpieczeństwem bram garażowych, okien czy drzwi tarasowych. Inaczej inwestycja w wysokiej jakości antywłamaniowe drzwi zewnętrzne nie będzie mieć większego sensu.

Im wyższa klasa drzwi antywłamaniowych, tym lepsza ochrona przed włamaniem. Takie zabezpieczenie domu można uzupełnić także o system monitoringu oraz alarm. Nawet jeśli włamywacz podejmie się forsowania drzwi, Ty zyskasz dużo więcej czasu na reakcję i wezwanie pomocy.

Drzwi antywłamaniowe a ubezpieczenie domu

Posiadanie drzwi antywłamaniowych wysokiej klasy jest podstawą do negocjacji kwoty ubezpieczenia domu – w końcu skoro bezpieczeństwo domu jest wysokie, to ubezpieczyciel powinien obniżyć stawkę.

Bezpieczne drzwi – klasy drzwi antywłamaniowych

Bezpieczeństwo drzwi wejściowych antywłamaniowych określa się sześcioma klasami:

  • Klasa 1 – stanowi podstawowe, niskie zabezpieczenie przed włamaniem. Drzwi tej klasy chronią przed włamaniem z użyciem siły fizycznej.
  • Klasa 2 − zabezpiecza przed włamaniem przy użyciu podstawowych narzędzi, na przykład śrubokrętu.
  • Klasa 3 − drzwi klasy trzeciej stawiają większy opór i chronią przed włamaniem, np. przy użyciu łomu.
  • Klasa 4 − te drzwi stanowią dobrą ochronę przed włamaniem przy użyciu narzędzi takich jak łom, młotek, siekiera lub wiertarka z akumulatorem. Jest to obecnie najbardziej popularna i dostępna klasa drzwi antywłamaniowych.
  • Klasa 5 − stanowią wysoką ochronę – zabezpieczają przed włamaniem z użyciem elektronarzędzi.
  • Klasa 6 − te drzwi wytrzymają nawet napór elektronarzędzi o bardzo dużej mocy. To najwyższa dostępna klasa drzwi antywłamaniowych.

Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać?

Drzwi klasy 4 to minimum polecane do domów wolnostojących. Dla drzwi wejściowych do mieszkania na klatce w bloku wystarczające mogą się okazać drzwi klasy 3. Przy gęstej zabudowie, monitoringu, wejściu na kod i wielu sąsiadach ryzyko włamania jest po prostu niższe. Drzwi klasy 5 i 6 montowane są zwykle w pomieszczeniach i budynkach zabezpieczających przedmioty i wyposażenie o wysokiej wartości.

Jak zbudowane są dobre drzwi antywłamaniowe?

Wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe posiadają stalową ramę, płyty stalowe w konstrukcji i kratownicę. Odpowiednie zbrojenie zapobiega możliwości wycięcia w nich otworów.

W drzwiach wysokiej klasy bezpieczeństwa zwykle nie znajdziemy też przeszkleń – stanowią one element osłabiający konstrukcję. Niemniej, jeśli zależy Ci na przeszkleniach, niektóre droższe modele posiadają pancerne szkło, które jest wystarczająco odporne na zbicie.

Zamki w drzwiach wejściowych

Wszystkie drzwi antywłamaniowe powyżej klasy 3 powinny posiadać conajmniej 2 zamki. Warto zwrócić uwagę, aby przynajmniej jeden z nich był zamkiem ryglowania wielopunktowego. W wypadku takiego zamka, rygle rozmieszczone są w odległości 80 cm i czopują się w ościeżnicy. Główny zamek w drzwiach wejściowych może posiadać nawet 5 lub 6 rygli, pomocniczy z kolei – 2 lub 3.

Dodatkowym utrudnieniem przy włamaniu jest zamek z ryglami stożkowymi. Są one trudniejsze do przewiercenia, a tym samym sforsowania.

Zawiasy zapobiegające wyważeniu

Ponieważ skrzydło drzwi antywłamaniowych jest ciężkie, stosuje się zazwyczaj 3-4 zawiasy o wzmocnionej konstrukcji. Takie zawiasy antywyważeniowe mają nie tylko zapewnić ochronę przed włamaniem, ale także zapewnić wygodne otwieranie i zamykanie skrzydła.

Do jednych z nowszych modeli drzwi wejściowych należą te z ukrytymi zawiasami. Pozwalają one na pełne otwarcie skrzydła o 180°, co z kolei umożliwia pełne wykorzystanie światła drzwi, np. do wnoszenia wielkogabarytowych przedmiotów bez zdejmowania drzwi z framugi.

Drzwi antywłamaniowe z gwarancją i serwis

Światowej sławy producent drzwi Dierre oferuje drzwi antywłamaniowe z okresem dwuletniej gwarancji oraz serwisem od producenta. Jeśli planujesz montaż drzwi zewnętrznych antywłamaniowych, poznaj drzwi Dierre o wysokiej klasie bezpieczeństwa i pięknym, włoskim designie.