Dywany jednokolorowe czy ze wzorem?

Decydując się na wybór dywanu musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby był to dywan wysokiej jakości, który przysłuży się nam na wiele lat. Dywan powinien być też dopasowany do ogólnego wystroju wnętrz w domu. Oczywiście, na równi ważne jest jego bezpieczeństwo użytkowania. Kiedy to wszystko przemyślimy – pora zająć się designem.

Najważniejsze kwestie designerskie

Zanim podejmiemy decyzję co do tego, czy decydować się na dywany jednokolorowe czy ze wzorem, będziemy musieli przemyśleć jeszcze wiele innych spraw, związanych z estetyką dywanu oraz z tym, jak ma się wpasować w konkretne wnętrza. Przykładowo, jeśli mamy wnętrza urządzone tradycyjnie, to właśnie taki powinniśmy wybrać dywan. Natomiast, kiedy nasze mieszkanie jest nieco bardziej nowoczesne, to powinniśmy się przyjrzeć dywanom utrzymanym w trendzie modernistycznym. Dodatkowo, powinniśmy pamiętać o tym, aby konkretny wzór dywanu dopasowany był do tego, w jaki sposób mamy wystylizowane wnętrza domowe. Dywany w salonach, czy gabinetach zajmują zazwyczaj więcej miejsca i dlatego muszą być spójne z całością wystroju. Liczy się harmonia. Kolejną ważną kwestią jest to, aby ustalić rozmiar dywanu. W większych pomieszczeniach można pozwolić sobie na dywany o większych rozmiarach i o różnych kształtach. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad dywanem do pomieszczenia o mniejszym metrażu to musimy mieć na uwadze to, aby był to dywan w tradycyjnym kształcie oraz nieco mniejszy. Aktualnie, sporo uwagi klienci przywiązują także do samego wzornictwa znajdującego się na dywanach. W związku z tym, kiedy stajemy w obliczu podjęcia takiej decyzji jak: dywany jednokolorowe czy ze wzorem to musimy pamiętać o tym, aby dany dywan był dostosowany do całości pomieszczenia. W skrócie: wcześniejsze wskazówki designerskie także powinny być przez nas respektowane.

Jakie wzory na dywanie?

Co do decyzji na temat tego, jakie wzory mają się znaleźć na konkretnym dywanie, powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze to, aby kierować się wystrojem danego wnętrza. Nie jest wskazane to, aby do wnętrz urządzonych minimalistycznie wstawiać dywany barwne. Natomiast, kiedy ktoś posiada nieco więcej rzeczy to może wybrać dywan w większą ilość wzorów bądź jeden większy. Naturalnie, należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać. Tak, aby nadal w pomieszczeniu,w którym znajdzie się dywan ze wzorem panowała harmonia. Projektanci wnętrz, podpowiadający, czy decydować się na dywany jednokolorowe czy ze wzorem podkreślają także, że jeśli mieszkanie w całości jest stonowane to lepiej zdecydować się na dywan jednolity. Im zaś więcej przestrzeni i barw, tym warto przyglądać się różnego rodzaju motywom na powierzchni dywanów. Stosując się do powyższych wskazówek nie będziemy raczej mieć trudności z tym, by wytypować najlepszy dla nas dywan. Warto też dodać, że to, czy na dywanie będzie wzór czy nie, zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy go ułożyć. W pomieszczeniach reprezentacyjnych możemy sobie na więcej pozwolić.