Działanie półautomatu spawalniczego

Bogato wyposażony warsztat to marzenie każdego majsterkowicza-amatora. Profesjonaliści mają odpowiednie urządzenia, które wykorzystują w swojej pracy.

Stanowiska do spawania półautomatem składają się ze źródła prądu i układu sterowania, podajnika drutu, który czasem jest wbudowany, a czasem zamontowany jest na zewnątrz. Znajduje się tu także przewód zespolony, który łączy podajnik drutu z prądem. Na stanowisku do spawania migomatem znajdziemy również niezbędne źródło gazu osłonowego (gaz nie jest jednak potrzebny w przypadku pracy z drutem samoosłonowym). Czasem na stanowisku używany jest także wodny układ chłodzenia uchwytu.

Migomaty(czyli spawarki MIG/MAG – http://www.eltrex.net.pl/polautomaty-spawalnicze-migmag,c6.html) są niezbędne w warsztacie każdego profesjonalnego spawacza. Przed przystąpieniem do samej pracy należy odpowiednio dopasować procedury spawania. W przypadku złego ustawienia opcji praca nie będzie efektywna. Spawarki półautomatyczne, bo tak są określane migomaty, umożliwiają spawanie procedurą MIG/MAG. Podstawowymi jej parametrami są: natężenie, a także rodzaj przepływającego gazu (o działaniu osłonowym), średnica i typ drutu, szybkość jego podawania, długość jego wysunięcia, prędkość samego spawania, napięcie i natężenie łuku, a także nachylenie uchwytu, biegunowość i typ prądu. Do pracy można przystąpić dopiero po odpowiednim dobraniu wszystkich funkcji w migomacie. Po naciśnięciu przycisku (który znajduje się na uchwycie), następuje zajarzenie łuku migomatu. Pod pływem temperatury wysuwający się drut zostaje stopiony, a dzięki samoregulacji długość łuku jest stale taka sama.

Po rozpoczęciu spawania za pomocą migomatu należy przemieszczać uchwyt spawalniczy wzdłuż spoiny, trzeba to robić możliwie równomiernie. Należy pamiętać o śledzeniu kształtu spoiny, utrzymywać dobrą pozycję, a także odpowiednią odległość uchwytu elementów spawanych. W przypadku błędów, lub nieefektywnej pracy migomat należy wyłączyć i jeszcze raz prawidłowo dobrać funkcje. Dzięki migomatom można spawać również aluminium, choć nie jest to prosty zabieg. W przypadku tego materiału, spoina może nie być idealna, zwłaszcza przy pracy na blachach o grubości poniżej 3 milimetrów. Spawanie aluminium migomatami jest możliwe po odpowiednim ich przystosowaniu. W tym wypadku trzeba zamienić rolki, które prowadzą drut spawalniczy na przystosowane do takiej pracy, wymienić prowadnik na teflonowy oraz końcówkę prądową na dedykowaną drutom aluminiowym. Podczas pracy jako gazu należy używać czystego argonu (jako gazu osłonowego), lub mieszanki helu i argonu.