Ekonomiczne szalowanie

Na każdej budowie niezbędnym jej elementem są szalunki nadające poszczególnym warstwom betonu określony w projekcie budynku kształt. Wybór rodzaju szalunku ma wymierny wpływ na koszty inwestycji oraz czas trwania robót.

Najczęściej spotykanym rodzajem szalunku są deski lub systemy szalunkowe wykonane np. z płyt OSB lub elementów metalowych – ich wspólną cechą jest konieczność w pierwszym etapie rozmieszczenia ich tak, by tworzyły oczekiwany kształt gotowy do zalania betonem, a następnie rozmontowywanie poszczególnych elementów po odpowiednim zastygnięciu wypełnienia. Przy szalunkach drewnianych najczęściej dochodzi do ich bezpowrotnej straty.  Obie te czynności są stosunkowo czasochłonne, wymagające sporej precyzji i dosyć kosztowne.

Na nowoczesnych budowach wykorzystuje się z powodzeniem inną metodę polegającą na wznoszeniu ścian przy wykorzystaniu pustaków szalunkowych.

Czym jest pustak szalunkowy?

Najprościej rzecz ujmując pustak szalunkowy to bloczek wykonany z betonu, w droższej wersji z keramzytobetonu o pustym wnętrzu, które jest po wmurowaniu we właściwe miejsce wypełniane betonem i w zależności od potrzeb zbrojone.

Zalety pustaków szalunkowych

Dzięki temu, że pustaki szalunkowe nie ważą dużo,  układa się je bez użycia zaprawy na tzw. zakładkę i  nie trzeba jak w przypadku deskowania usuwać szalunku, ułatwia to i znacznie przyspiesza proces wznoszenia ścian. Dodatkowo pustaki tego typu są odporne na wilgoć i mróz, bardziej wytrzymałe na ściskanie i parcie boczne, charakteryzują się też dużą nośnością materiału. Niewątpliwym ułatwieniem dla ekipy budowlanej jest fakt, iż ścianę, która powstała z pustaków szalunkowych wystarczy tylko pokryć warstwą szpachli,  później pomalować i całość jest gotowa.

Pustaki szalunkowe stosuje się głównie przy wznoszeniu ścian fundamentowych oraz piwnic, ale z powodzeniem da się je też wykorzystać do budowy ogrodzeń, słupów, a nawet basenów.

W Polsce jest sporo firm zajmujących się produkcją pustaków szalunkowych co niewątpliwie korzystnie wpływa na ich stosunkowo niską cenę. Jednym z takich producentów jest Budmater Wyroby Betonowe.