Ergonomiczne biuro

Ergonomia to bardzo modne słowo, które coraz częściej pojawia się w kontekście urządzania wnętrz biurowych. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Które sprzęty zasługują na miano ergonomicznych?

Najprościej rzecz ujmując, ergonomia to przystosowywanie do potrzeb użytkowników. Ergonomiczne wnętrza są komfortowe, a praca przebiega w nich znaczenie efektywniej. Ergonomiczne sprzęty zwykle są wyposażone w systemy regulacji, które umożliwiają dostosowanie ich do wzrostu i osobistych upodobań poszczególnych użytkowników.

Tyle, jeśli chodzi o teorię, a jak powinno wyglądać ergonomiczne biuro w praktyce? Podstawowe stanowisko do pracy biurowej składa się z krzesła, biurka oraz komputera. Krzesło powinno być wyposażone w regulację wysokości i kąta odchylenia oparcia. Kształt oparcia powinien być dostosowany do naturalnego ułożenia kręgosłupa. Pod biurkiem dobrze jest umieścić podnóżek nachylony pod kątem ok. 15 stopni. Biurko powinno być na tyle duże, by wygodnie przy nim pracować. Pracownik nie powinien przyjmować nienaturalnych pozycji, by dosięgać do poszczególnych sprzętów. Dotyczy to również komputera i monitora, który powinien być ustawiony mniej więcej w odległości 40-70 cm od linii wzroku.