Finanse w małej firmie – jak o nie dbać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, to nie lada wyzwanie – wie o tym każdy, kto choć raz w życiu prowadził własną, małą firmę. Przyszłym przedsiębiorcom, przyjdzie bowiem zmierzyć się z wieloma przeszkodami, takimi jak rachunki, spadki sprzedaży czy problemy z pracownikami lub sprzętem, nie wspominając już o zażartej walce na konkurencyjnym rynku.

Jak więc odnieść sukces prowadząc małą firmę? Jak się okazuje, najważniejsze będzie odpowiednie, a co ważniejsze odpowiedzialne zarządzenie zasobami firmy. Mowa tu oczywiście o pracownikach, sprzęcie czy szeroko pojętym „know-how”. Bez wątpienia jednak, najważniejszym zasobem każdej firmy, są jej fundusze – pozwalają one bowiem w szybki sposób zaspokoić zapotrzebowanie na wszelkie inne zasoby (potrzebujesz zapewnić sobie płynność finansową – sprawdź linie odnawialne dla firm na: http://www.totalmoney.pl/kredyty_dla_firm). Jak więc zarządzać kapitałem firmy tak, by nie mieć problemów finansowych? Oto kilka prostych porad, których stosowanie pomoże wam utrzymać budżet firmy na stałym poziomie.

Dokumentacja

Wydaje się to oczywiste, bo przecież dokumentowanie wszystkich wydatków przedsiębiorstwa, jest wymogiem prawnym. Jednak często zdarza się, że kupujemy coś „po cichu”, bez faktury – wszystko w celu uniknięcia podatku. Pomijając aspekt prawny, jest to bardzo złe rozwiązanie dla kapitału firmy. Nieudokumentowane wydatki wprowadzają bowiem bałagan i chaos, a w tych bardzo łatwo się pogubić i stracić rachubę. Dlatego bardzo ważne jest, by dokumentować każdy, najmniej istotny nawet wydatek firmy.

Prowadź dokładne archiwa

Posiadanie faktur, paragonów czy rachunków jest bardzo ważne, jednak nic nam nie da bez odpowiedniej ich archiwizacji. Zamknięta szafa pełna segregatorów okaże się użyteczna jedynie w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Dlatego ogromne znaczenia ma opisywanie, kategoryzowanie i segregowanie wydatków. Jeżeli sądzisz, że za kilka miesięcy będziesz pamiętał, za jaką usługę zapłaciłeś kilkaset złotych przy okazji jakiegoś projektu – jesteś w błędzie. Dlatego każdy wydatek, powinien być dokładnie opisany i przypisany do konkretnej kategorii – będziesz dzięki temu miał pełny wgląd w to na co wydajesz pieniądze, a dzięki temu możliwość obcięcia konkretnych kosztów i zaoszczędzenia funduszy na firmowym koncie.

Analizuj swoje wydatki

To że twoja księgowa wyśle wszystkie raporty i sprawozdania do odpowiednich urzędów, nie wystarczy by dbać o kondycję finansową twojego przedsiębiorstwa. Musisz mieć pełny wgląd w to na co i ile pieniędzy przeznacza firma. Zyskasz dzięki temu możliwość odrzucenia niektórych wydatków lub przynajmniej zmniejszenia przeznaczanych na nie funduszy – pamiętaj nie warto przepłacać za usługi.

Planuj wydatki

Zwiększyć sprzedaż, ograniczyć wydatki a może podnieść ceny? Nigdy od ręki nie wiadomo, jakie działanie będzie najlepsze dla twojej firmy. Dlatego bardzo ważne jest, by robić plany i zestawienia wydatków, w których zawarte będą planowane przychody i wydatki twojego przedsiębiorstwa. W perspektywie długoterminowej pokaże Ci to, które wydatki możesz obciąć, a na które powinieneś przeznaczyć więcej środków.