Skórzany, duży i zwykle bardzo miękki fotel od razu kojarzy się z gabinetem prezesa. Współcześnie tego typu meble są jednak coraz częściej wypierane przez dużo lżejsze, skromniejsze konstrukcje. Te nowe, bardziej ergonomiczne fotele biurowe lepiej komponują się z nowocześnie zaprojektowanymi wnętrzami, urządzonymi w bardzo powściągliwym, można powiedzieć skromnym stylu. Ten konflikt pomiędzy nowoczesnością i tradycją, między prestiżem i funkcjonalnością toczy się już od wielu lat. Każdy ze sposobów aranżacji biur ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto zatem bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom różnych konstrukcji foteli biurowych, chociażby po to, aby mieć pełniejszy ogląd na kwestie związane z urządzaniem biur lub prywatnych gabinetów.
Coś dla wielbicieli elegancji
Zwolennicy dużych, skórzanych foteli zachwalają ich elegancki wygląd, który w naturalny sposób podkreśla prestiż konkretnego stanowiska pracy. Tradycyjnie przyjętą formą gradacji stanowisk w czasach jeszcze nie tak bardzo odległych, było właśnie przydzielanie krzeseł i foteli zgodnie z zajmowanym stanowiskiem – im lepsze stanowisko pracy, tym lepszej jakości fotel. Co ciekawe, tego typu zaszłości mają swoją kontynuację również w czasach nam współczesnych. Stąd wiele gabinetów zajmowanych przez kierownictwo firm, wyposażonych jest właśnie w bardziej okazałe fotele biurowe, które nie zawsze mają wiele wspólnego z zasadami ergonomii, ale z pewnością wpływają na podkreślenie prestiżu danej osoby i zajmowanej przez nią pozycji w strukturze firmy.
Przede wszystkim ergonomia
Przeciwnicy tego typu foteli biurowych mówią o przeroście formy nad treścią, a także o mniejszej wygodzie tego typu konstrukcji. Prawdą jest również, że praca przy komputerze przy wykorzystaniu dużych foteli skórzanych może być bardziej męcząca – brak odpowiedniego podparcia pod plecy, źle wyprofilowane siedzisko, zbyt obszerne podłokietniki itp.
Zwolennicy nowoczesnych foteli biurowych podkreślają dużą funkcjonalność tego typu konstrukcji. Zgodnie z ich opiniami, jest ona nieporównywalnie większa niż w przypadku dużych foteli skórzanych. Osoby, które wybierają nowoczesne fotele biurowe zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii w mniejszym stopniu męczą się w pracy, dzięki czemu stają się bardziej wydajnymi pracownikami. Takie fotele są po prostu lepiej dostosowane do wykonywania pracy siedzącej – mają odpowiednio wyprofilowane oparcia i siedziska, posiadają większą swobodę regulacji nachyleń krzesła i są dobrze wentylowane. Ich wadą pozostaje dużo skromniejszy wygląd, który dla zwolenników tradycji jest często po prostu nie do zaakceptowania.