Fotele biurowe – najważniejsze cechy

Każdy pracodawca, prowadząc często swoje pierwsze biuro, chce wypaść jak najlepiej przed ewentualnymi klientami. Z tego powodu często inwestuje w strefy relaksu czy ciekawe ozdoby, jednocześnie zapominając o tym, jak istotne jest dbanie o właściwy komfort pracowników, którzy znaleźli się w jego przedsiębiorstwie głównie po to, aby generować zyski.

Badania jednoznacznie wskazują, że komfort w czasie pracy ma niezwykle istotny wpływ na to, w jaki sposób realizowane są obowiązki przez pracowników. W wielu przypadkach pracownicy o wiele lepiej przykładają się do pracy i są bardziej kreatywni w przypadku, gdy pracodawca zapewnia im właściwe warunki pracy. Do tych warunków zalicza się również fotel ergonomiczny przy biurku.

Czym jest fotel ergonomiczny?

Fotel odpowiednio dostosowany do kształtu oraz innych parametrów ciała nazywany jest fotelem ergonomicznym. Jakie cechy musi posiadać? Przede wszystkim powinien być regulowany, ponieważ właśnie w ten sposób jeden fotel jest w stanie dopasować się do ciała różnych osób – a trudno wymagać od pracodawcy, aby każdemu pracownikowi kupował nowy fotel w chwili jego zatrudnienia. Niezbędna jest regulacja wysokości siedziska oraz oparcia, a także podłokietników. Dodatkowo fotel powinien mieć budowę, która umożliwia podtrzymanie fragmentu krzyżowego, dzięki czemu znacznie odciążane są poszczególne kręgi i nie dochodzi do szkodliwych przeciążeń, które w przyszłości mogą zaowocować poważnymi bólami kręgosłupa. Przykładowe fotele ergonomiczne można zobaczyć na stronie: http://www.ergonauta.pl/pol_m_Siedzenie-i-postawa_Fotele-biurowe_Fotele-ergonomiczne-1043.html.

Właściwy materiał

Istotne jest również, aby dobrać odpowiedni materiał, z którego wykonany jest fotel ergonomiczny. Często wybierana jest skóra ekologiczna, która dość dobrze wygląda, a jednocześnie nie jest specjalnie droga. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest ona najzdrowszym materiałem do spędzania kilku godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Dobrze sprawdzi się natomiast każdy materiał, który będzie przepuszczał powietrze – będzie świetnie gwarantował oddychanie skórze i nie doprowadzi do przepocenia. Często również specjalna siatka na fotelach ergonomicznych daje gwarancje odpowiedniej pozycji, ponieważ zapewnia wyporność ciała podczas siedzenia na krześle. Oczywiście mogą być również elementy wykonane z rozmaitych innych materiałów, np. wstawki z ekoskóry na podłokietnikach.

Każdy pracodawca powinien zadbać o właściwy komfort swoich pracowników. Dobrze dobrany fotel ergonomiczny będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy muszą spędzić wiele godzin w pozycji siedzącej. To spowoduje dobry humor pracowników oraz wzrost ich produktywności czy kreatywności.