Gont bitumiczny – popularny materiał wykorzystywany na dachach. Dlaczego użycie gontu bitumicznego się opłaca?

Jakie kryteria bierzemy pod uwagę, wybierając rodzaj podłoża na nasz dach? Produkty muszą pełnić wiele funkcji, między innymi ochronną czy dekoracyjną. Ważną kwestią jest jakość produktów, ich trwałość, ich montaż. Może nie jest to niezbędne, ale duża część zwraca również uwagę na niską cenę. I oczywiście jest to całkowicie normalne – jeżeli nie musimy przepłacać, to po co? W ostatnim czasie, produkt który jest wybierany najczęściej, jako połączenie zadowalającej jakości i ceny, to gont bitumiczny. To, wykonany z kilku warstw, materiał na pokrycie dachowe, które jest dostępne w w różnych kształtach i różnych kolorach. Dodatkowo jest dość wytrzymały na warunki atmosferyczne, dobrze sobie radzi zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Gont bitumiczny staje się coraz bardziej popularny nie bez powodu.

Gont bitumiczny jako pokrycie dachowe oraz inne rodzaje materiału na wykonanie dachu

Pokrycie dachowe to konstrukcja dachu. Podstawowymi celami pokrycia dachowego są: uszczelnianie i ochrona budynków i innych konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi, ochrona przed ptakami i szkodnikami, zapewnienie estetycznego wyglądu zewnętrznego oraz zmiana klimatu wewnętrznego (np. utrzymywanie ciepła lub chłodu). Istnieje kilka rodzajów pokryć dachowych:

  1. Gonty bitumiczne są powszechnie stosowanym materiałem do krycia dachów domów mieszkalnych. Pierwotnie były one wykonywane z drewna, ale obecnie są zwykle wykonywane z asfaltu. Gonty są dostępne w wielu odmianach, w tym o wyglądzie łupka, gumowane, które zapewniają lepszą ochronę przed przeciekami, a nawet kolorowe, które dodają domowi kolorytu.
  2. Dach metalowy to kolejny rodzaj pokryć dachowych powszechnie stosowanych w dzisiejszych domach. Dachy metalowe stały się bardzo popularne, ponieważ są trwalsze niż tradycyjne, kryte gontem, wymagają mniej konserwacji niż dachy łupkowe lub dachówkowe i mogą być instalowane na prawie każdej istniejącej powierzchni dachu (nawet jeśli jest ona wykonana z gontu asfaltowego).
  3. Łupek jest czasami stosowany jako pokrycie dachowe zamiast gontów bitumicznych, ponieważ jego trwałość jest znacznie większa niż gontów bitumicznych – czasami o całe stulecia! Dachy łupkowe są również bardzo atrakcyjne, ponieważ mają ciemnoszary kolor, który dobrze komponuje się z większością typów architektury.

Gont bitumiczny – z ilu warstw się składa i jak to wpływa na jakość produktów?

Gonty bitumiczne są produkowane z kompozycji asfaltu, piasku i granulek mineralnych. Asfalt zapewnia wodoszczelność, a piasek zwiększa wytrzymałość i zmniejsza pękanie.

Gonty bitumiczne są również znane jako gonty kompozytowe, ponieważ zawierają mieszaninę trzech składników:

Asfalt – jest to wodoodporny materiał w gontach bitumicznych, dlatego tak ważne jest, aby gonty te zostały prawidłowo zamontowane przez dekarza dobrej jakości. Jeśli dekarz użyje tanich materiałów lub złych technik montażu, może się to skończyć przeciekającym dachem, który nie będzie służył długo.

Włókno szklane – włókno szklane jest czasem dodawane do gontów bitumicznych, aby były lżejsze i mniej podatne na zginanie pod wpływem dużych obciążeń (np. śniegu). Może ono również pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym przez wiatr, zwiększając odporność na wysokie prędkości i ciśnienie wiatru.

Granulki mineralne – granulki mineralne to pokruszone skały, które pomagają wzmocnić ogólny skład gontu, dzięki czemu nie pęka on łatwo po ułożeniu na dachu domu.

Gont bitumiczny – proces instalacji

Montaż gontów bitumicznych jest na ogół łatwiejszy niż innych rodzajów pokryć dachowych, ponieważ nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani umiejętności. Proces polega na przybiciu każdego pojedynczego gontu na miejscu za pomocą gwoździarki, którą zazwyczaj zapewnia wykonawca. Po przybiciu wszystkich gontów uzyskuje się dodatkową warstwę ochrony przed przeciekami z powodu deszczu lub śniegu przedostającego się przez otwory wentylacyjne, świetliki i inne otwory w konstrukcji dachu.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/