Idealnie białe ściany

Perfekcyjnie pomalowane, gładkie, białe ściany mogą wyglądać bardzo efektownie i dają nam więcej swobody przy urządzaniu wnętrz. By biel prezentowała się dobrze, ściany muszą być jednak idealnie gładkie i równe.

Ściany białe czy kolorowe?

Biel to ciekawa alternatywa dla ciepłych, pastelowych kolorów, które zestawione ze sobą na różne sposoby pozwalają zachowywać przez cały rok wspomnienia słońca, ciepła i nastroju wakacji. W przypadku takich barwnych kompozycji problematyczna jest jednak konieczność zachowania jednolitego stylu – całe wyposażenie wnętrza musimy dobierać tak, by pasowało do kolorów na ścianach. Dotyczy to wszystkiego, od okładziny podłogowej zaczynając, a na tapicerowanych meblach wypoczynkowych kończąc. Do ścian pomalowanych na ciepłe barwy w stylu śródziemnomorskim nie pasują bowiem ani szara wykładzina dywanowa, ani ekstrawagancko kolorowe meble.

Co innego, gdy zdecydujemy się pomalować ściany na biało – wtedy meble i inne elementy wystroju wnętrza możemy wybierać niemal w dowolny sposób, kierując się przede wszystkim naszym gustem. Teoretycznie możemy także o wiele częściej zmienia
styl wystroju i nie będzie konieczne malowanie ścian na inne kolory. Ponadto białe ściany powiększają optycznie i rozjaśniają pomieszczenie.
Należy jednak pamiętać, że granica między świadomie użytą bielą, a brakiem pomysłu na wybór koloru jest niezwykle cienka. Ma na to wpływ przede wszystkim jakość ściany i powłoki malarskiej. Biel wygląda nowocześnie i elegancko tylko wtedy, gdy jest perfekcyjnie położona. Nawet niewielkie niedoskonałości, rysy i grudki na białym podłożu są bardzo dobrze widoczne.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Nim przystąpimy do malowania, musimy zatem sprawdzić, czy ściana jest gładka, równa i w dobrym stanie. Jedynie wtedy osiągniemy nienaganny efekt. Gdy ściana jest już pokryta tynkiem i gładzią, przed malowaniem sprawdzamy ich stan, lekko opukując powierzchnię – jeśli w jakimś miejscu słyszymy głuchy dźwięk, odbijamy luźny tynk i na nowo szpachlujemy.
Niewielkie pęknięcia tynku wypełniamy  masą szpachlową (gotową do użytku lub do samodzielnego mieszania). Masę nakładamy szpachelką, którą można łatwo usunąć nadmiar szpachli i wyrównać powierzchnię ściany. Większe rysy w tynku poszerzamy dłutem, by masa szpachlowa miała wystarczającą powierzchnię do przywierania. Jeśli rysa powstała w wyniku osiadania budynku, zaklejamy ją taśmą z włókna szklanego. Po powierzchni całego tynku należy też przesunąć dłonią – jeśli będzie po tym biała, tynk nie jest odpowiednio mocny i przed malowaniem należy go pomalować środkiem do głębokiego gruntowania.
Jeśli ściana w ogóle nie nadaje się do malowania, musimy włożyć w jej przygotowanie więcej wysiłku. Gładkie ściany szybko i łatwo można uzyskać poprzez zastosowanie tapety fizelinowej albo układając nowe gładzie gipsowe. W trudnych przypadkach na ścianę należy nakleić płyty gipsowo-kartonowe, stosując zaprawę do osadzania płyt.

Jeżeli w najbliższej przyszłości czeka Cię remont domu lub mieszkania, to zapraszamy na portal HobbyDom.pl, gdzie można znaleźć praktyczne porady oraz pomysły, które pomogą w realizacjach założonych planów.