Instalacja klimatyzacji – jakich akcesoriów montażowych potrzebujesz?

Standardowym elementem wyposażenia wielu nowych obiektów użytkowych jest klimatyzacja. Taka infrastruktura techniczna instalowana jest w większości nowych biurowców, obiektów handlowych i usługowych, a coraz częściej także domów i mieszkań prywatnych. Dzięki wydajnej klimatyzacji komfort mieszkania i pracy, zwłaszcza w okresie największych letnich upałów, jest znacznie wyższy. Warto jednak pamiętać, że sprawność działania klimatyzacji zależy nie tylko od wydajności samych urządzeń klimatyzacyjnych, ale także od jakości wykonania całego systemu.

Akcesoria montażowe do klimatyzacji

Budowa systemu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu prywatnym wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej klasy urządzenia (o określonej wydajności działania) oraz szeregu akcesoriów montażowych, z których najważniejsze to rury miedziane, wsporniki i podstawy, korytka instalacyjne czy złączki mosiężne. Ważną kategorią akcesoriów montażowych do systemów klimatyzacji są również akcesoria do skroplin, w tym pompki, węże gumowe, przyłącza, różnego rodzaju rurki i kształtki. Podstawowym akcesorium montażowym jest jednak wspomniana na początku rura miedziana, która nie rdzewieje i idealnie sprawdza się w charakterze wymiennika ciepła o dużej efektywności działania – rura miedziana szybko oddaje ciepło. W przypadku budowy sprawnego systemu klimatyzacji najczęściej sięga się po specjalne rodzaje rur miedzianych w otulinie, zaizolowanych od zewnątrz wytrzymałą pianką poliuretanową. Tego typu rozwiązanie w korzystny sposób wpływa na wytrzymałość i trwałość całej instalacji.

Czego potrzebujesz?

Zakup określonych akcesoriów montażowych zależy od konkretnego projektu. Praktycznie w każdym przypadku potrzebna będzie Ci rura miedziana  taka jak ta: https://www.coolstore.pl/pol_m_CHLODNICTWO_Rury-i-ksztaltki-miedziane-423.html o odpowiednim przekroju i długości – ustalane jest to przez montera, sprzęt do podwieszenia klimatyzatora i urządzeń pokrewnych, czyli różnego rodzaju wsporniki i podstawy, a także wymienione wcześniej akcesoria do skroplin, przede wszystkim wysokiej jakości pompka. Pozostałe akcesoria montażowe dokupujemy według potrzeb. Jeśli korzystamy z usług firmy specjalizującej się w instalacji systemów klimatyzacyjnych w domach prywatnych i innego rodzaju obiektach pełniących różnorodne funkcje, zakup potrzebnych akcesoriów montażowych zlecamy właśnie takiej firmie. Gdy tego typu instalację wykonuje tzw. fachowiec, powinniśmy upewnić się, czy rzeczywiście dysponuje on odpowiednią wiedzą do wykonania instalacji. Jeśli jego wiedza na temat klimatyzacji jest niewielka, zwykle zamówi wiele niepotrzebnych akcesoriów montażowych, co zwiększy koszt realizacji całej inwestycji.