Jak chronić wyświetlacz smartfona?

Nasze telefony komórkowe to urządzenia wielofunkcyjne, których nie da się nawet porównywać do tych sprzed piętnastu, czy dwudziestu lat. Kiedyś służyły wyłącznie do rozmowy i wysyłania smsów, a dzisiaj to mini komputery, które łączą właściciela z całym światem. Kolejna różnica to ich wytrzymałość. Niegdyś odporne na uderzenia (potrafiły nawet znieść upadek z całkiem dużej wysokości), teraz są delikatne i wrażliwe nawet na zarysowania.

Najpopularniejsze są oczywiście telefony z ekranem dotykowym. Ich łatwa obsługa i intuicyjne menu przyczyniły się do ich błyskawicznego rozpowszechnienia. Jednak urządzenia z wyświetlaczami dotykowymi są bardzo wrażliwe. Użytkownik musi bardzo dbać o stan ekranu telefonu, aby ten funkcjonował bez zarzutu. Istnieją jednak pomysłowe sposoby na jego ochronę- folia, lub szkło hartowane na telefon.

Folia to zdecydowanie najtańsza opcja. Jest to po prostu bardzo cienka warstwa poliwęglanu, która jest bardzo elastyczna. Folia stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wszelkimi zarysowaniami i lekkimi urazami mechanicznymi, jednak nie chroni tak doskonale, jak szkło hartowane na telefon. Jej ogromnym plusem, obok niskiej ceny, jest bardzo łatwa aplikacja. Wystarczy dobrze oczyścić ekran telefonu i nakleić folię. Kolejny plus to bezproblemowe zdejmowanie (w przypadku złego założenia, folię można ponownie ustawić w prawidłowym położeniu). Ten materiał jednak nie chroni przed poważniejszymi urazami, np. upadkiem z większej wysokości.

Jeżeli telefon jest eksploatowany intensywniej, warto jednak rozważyć założenie szkła hartowanego na telefon. Słowo „szkło” jest tutaj oczywiście umowne, ponieważ jest to materiał wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Jest twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale zabezpiecza wyświetlacz przed urazami. Grubość szkła hartowanego na telefon z reguły waha się od 0,3-0,4 mm, dlatego potrafi znieść nawet zabawę z małym dzieckiem. Przy zakupie tego przydatnego gadżetu warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta informujące o jego twardości. Twardość jest wyrażana w skali Mohsa, która sięga do dziesięciu jednostek H. Na rynku najwięcej jest modeli o jednostce 9H, czyli bardzo twardych. Ochrona ze szkła hartowanego na telefon jest droższe od folii, ale też zapewnia dużo więcej bezpieczeństwa i bez porównania lepiej chroni wyświetlacz. Folia jest tańsza, jednak trzeba ją co jakiś czas zmieniać. Szkło wystarczy na długi czas i nie musi być tak często wymieniane. Oprócz folii i szkła, warto także zainwestować w pokrowiec na telefon.