Jak dbać o dywany tureckie?

Dywany tureckie to dywany orientalne, cieszące się dużą popularnością.
Przede wszystkim wybierane są przez miłośników klasyki, chcących wprowadzić nieco orientalne klimaty do swoich wnętrz. Dużą zaletą dywanów tureckich jest ich trwałość w połączeniu z unikatowym designem.

Ogólna charakterystyka dywanów tureckich

Tradycyjne dywany tureckie wyróżnia użycie specyficznego węzła, nazywanego węzłem Giordi. Inaczej nazywa się go też węzłem symeryńskim. To węzeł podwójny, oplatający dwie nici osnowy. Rząd podwójnych węzłów w dywanach tureckich rozdziela się jedną lub dwoma nitkami wątku. Ten sposób tkania sprawia, że każdy dywan turecki odznacza się solidną zwartością i dlatego są to dywany bardzo wytrzymałe. Charakterystyczne wzory znajdujące się na dywanach tureckich to motywy odnoszące się do nisz modlitewnych. Najczęściej, na dywanie takim można znaleźć połączenie dwóch nisz, otoczone geometrycznymi symbolami. Wzory te mogą nawiązywać do bogatej ornamentyki roślinnej. Obecnie dywany tureckie szyte są fabrycznie, jednak w Turcji nadal można znaleźć unikatowe modele szyte ręcznie. Takie dywany są wyjątkowo oryginalne, niepowtarzalne i w skutek tego bardzo cenne. Kiedy komuś uda się nabyć taki dywan to powinien wiedzieć, że trafił na prawdziwy skarb. Z kolei, wszystkie inne dywany orientalne również sprawią, że wnętrza
w naszym domu zaprezentują się intrygująco. Należy tylko starannie o nie dbać,
by przez długi czas zachwycały swoim wyglądem.

Co robić, aby dywan turecki był w dobrym stanie?

Nie można zaprzeczyć, że dywany tureckie to dywany unikatowe. Ich wzory są efektywne, a wykonanie świadczy o jak największej wytrzymałości. Dlatego dywany tego typu należy czyścić regularnie, zwłaszcza, gdy zrobione są z grubej wełny. Wówczas na bieżąco można pozbywać się kurzu i innych zanieczyszczeń.

Należy również pamiętać o tym, aby raz na jakiś czas dywany do salonu oddać do fachowego czyszczenia. Ręczne pranie przy użyciu orientalnych metod sprawia, że dany dywan jeszcze przez długi czas będzie mógł nas zachwycać swoim doskonałym wyglądem. Niezależnie od tego, czy dywan tego rodzaju znajdzie się w naszym domu, czy też może w restauracji bądź w innym miejscu publicznym do którego świetnie się wkomponuje, zawsze należy dbać o to, by nie było na nim większych zabrudzeń. A jeśli już w trakcie jego eksploatacji pobrudzi się, to tym bardziej należy wybrać się do profesjonalnej pralni, gdzie użyte zostaną wysokiej jakości środki. Przy dywanach tureckich na równi ważne jest to, aby została zastosowana podczas czyszczenia właściwa technika mycia. To sprawi, że ich układ, a także wzornictwo pozostaną nienaruszone.

Decydując się na zakup dywanu tureckiego musimy być w pełni świadomi, że będzie on wymagać większej pielęgnacji niż zwyczajny, klasyczny dywan. Kiedy o to zadbamy, to miejsce w którym znajdzie się dywan od razu zaprezentuje się bardziej interesująco, wręcz magicznie. W tym właśnie tkwi największa siła dywanów tureckich. Polacy z chęcią więc je teraz kupują.