Jak dobrać baterię wannową?

Wanna to dla wielu osób symbol relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Fani pryszniców chętnie skorzystaliby z odprężającej kąpieli, dlatego często łączy się obie te funkcje – projektując wannę, będącą jednocześnie brodzikiem prysznicowym. Aby komfortowo korzystać z wanny, trzeba ją wyposażyć w baterię. Jest to na pozór proste zadanie, wystarczy bowiem wybrać się do sklepu z armaturą i kupić wszystko, co jest potrzebne. Nie zawsze jednak teoria pokrywa się z praktyką. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, wybierając baterię wannową.

Wielofunkcyjność

Zacznijmy od baterii, jakie mają pełnić dwie funkcje – czyli klasycznej wylewki oraz prysznica. W takim przypadku musicie wybrać te modele, które wyposażone są w dodatkową słuchawkę. Pamiętajcie jednak, że wiąże się z tym konieczność zawieszenia słuchawki na specjalnym uchwycie, czyli wywiercenia otworów w ścianie. Jest to dość proste, jeśli ściany nie są pokryte płytkami. Wówczas wystarczy wiertarka i klasyczne wiertło, aby prawidłowo zamontować uchwyt. Gorzej natomiast, gdy musimy wiercić w płytkach. Wówczas warto wyposażyć się w bardzo ostre wiertła, w których zakupie pomoże pożyczka bez BIK, dzięki czemu zrobienie otworów w twardym materiale będzie bardzo proste.

Baterię wannową, która ma pełnić co najmniej dwie funkcje, powinniście także dobrać do rodzaju posiadanej wanny. Chodzi o długość wylewki. Nie może być zbyt krótka, aby woda nie dostawała się za wannę. Warto to sprawdzić, zanim podejmiecie decyzję o zakupie konkretnej baterii. Inną kwestią, którą trzeba zweryfikować, jest sposób przełączania baterii z wannowej na prysznicową. Zwykle służy do tego specjalna gałka. Ważne, aby jej uruchomienie nie było kłopotliwe i odbywało się płynnie, co ułatwia obsługę baterii i zmianę funkcji, jaką w danym momencie ma pełnić.

Trwałość

Wiele osób podkreśla, że produkowana obecnie armatura nie spełnia podstawowego wymagania, jakim jest trwałość. Poniekąd jest to prawda, jednak tylko w przypadku tanich i niskiej jakości produktów. Dlatego też warto wybierać baterie wykonane z trwałych surowców, które przetrwają wiele lat, a w zakupach pomoże pożyczka bez BIK. Problem ten dotyczy szczególnie budynków, w których zauważa się występowanie dużej ilości kamienia w wodzie. To wapień, będący prawdziwym utrapieniem, ponieważ skutecznie zatyka perlator, znajdujący się u wylotu wylewki. Bateria powinna więc mieć możliwość łatwego odkręcenia perlatora, który można szybko wyczyścić z pomocą środków likwidujących kamień lub octu.

Osobną kwestią, wpływającą na komfort korzystania z baterii wannowej jest możliwość szybkiej zmiany rodzaju strumienia, jaki wydobywa się ze słuchawki prysznicowej. Wybierajcie więc takie modele baterii, którymi można łatwo sterować. Najczęściej jest to ruchoma głowica. Wystarczy przekręcić ją w odpowiednie miejsce, by z delikatnego strumienia wody zrobiły się prawdziwe bicze, pomagające na przykład w rozmasowaniu zmęczonych mięśni.