Jak dobrać lampę sufitową do pomieszczenia?

Obecnie rola lamp sufitowych znacznie wykracza poza funkcję typowo praktyczną. Lampy sufitowe rozświetlają i ozdabiają wnętrza. Potrafią odmienić cały wystrój i zbudować w mieszkaniu unikatowy klimat. Na rynku znaleźć można przeróżne lampy pod sufit. Jak wybrać tę właściwą?

Lampę sufitową wieszamy blisko sufitu. Może to być żyrandol, plafon lub krótka lampa wisząca. Do wyboru pozostają lampy sufitowe o zróżnicowanej ilości źródeł światła, różnej średnicy, wysokości, designie czy zastosowanej technologii.

Optymalna średnica lampy sufitowej

Wybierając lampę sufitową, należy wziąć pod uwagę rozmiary pokoju. Aby dobrze dobrać wielkość lampy do gabarytów pomieszczenia, warto wykonać proste obliczenie. Zmierz długość i szerokość pokoju, dodaj te wartości i pomnóż przez 2,5, a otrzymany wynik zamień na centymetry. Uzyskana wartość to optymalna średnica lampy sufitowej, będącej oświetleniem głównym w danym wnętrzu. Jeśli szukasz lampy wiszącej nad stół w jadalni, jej średnica powinna być o 30 cm mniejsza niż szerokość blatu.

Optymalna wysokość lampy sufitowej

Wysokość lampy sufitowej dopasowujemy do przeznaczenia i wysokości pomieszczenia. Długa lampa wisząca dobrze sprawdzi się nad stołem w jadalni, jednak nie może wisieć zbyt nisko, bo utrudni komunikację podczas spożywania posiłków (optimum to 70-75 cm). Do łazienki, pokoju dziecięcego oraz niskich pomieszczeń najlepiej wybrać plafony lub oprawy wpuszczane w sufit. Za to w salonie możemy pozwolić sobie na obszerny, bogato zdobiony, nowoczesny żyrandol.

Styl lampy sufitowej a styl pomieszczenia

Możesz albo kupić lampę wykonaną w stylu odpowiadającym Twojej aranżacji (np. w nowoczesnym, skandynawskim, loft itd.), albo wybrać wyrazisty model, który zadecyduje o stylu całego pomieszczenia. Jeśli lubisz wnętrzarskie eksperymenty lub szukasz ciekawej dekoracji do mało wyróżniających się wnętrz, postaw na drugie rozwiązanie. Do przestrzeni modern wybierz geometryczną lampę sufitową z metalowym lub szklanym kloszem. W lofcie zawieś model industrialny, surowy. W mieszkaniu glamour powinien zabłysnąć wyrafinowany żyrandol, a w skandynawskim domu – jasna i subtelna lampa sufitowa, dająca przytulne światło.

Jaką technologię oświetlenia wybrać?

Do wyboru pozostają lampy na tradycyjne żarówki oraz energooszczędne rozwiązania: świetlówki, LED i halogeny. Świetlówka daje światło bardzo podobne do zwykłej żarówki, ale jest od niej wydajniejsza. Halogen generuje intensywne, chłodne światło, sprawdzające się głównie w kuchni i łazience. Z kolei oświetlenie LED jest najbardziej nowoczesną i energooszczędną propozycją.

F