Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu?

Problem grzyba na ścianie, suficie, podłodze lub na łączeniach może wystąpić w praktycznie każdym mieszkaniu lub domu. Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest zalanie, równie często dochodzi do przerwania izolacji. Jednak wszystkie te problemy łączy jedno, a mianowicie wilgoć. Skuteczne i przede wszystkim trwałe usunięcie grzyba jest praktycznie niemożliwe bez usunięcia głównej przyczyny. Wynajem wentylatorów i osuszaczy to jeden z najszybszych sposobów na obniżenie wilgotności powietrza w mieszkaniu lub domu. Co warto o nim wiedzieć?

Skuteczne sposoby na pozbycie się grzyba

Pierwszą i najważniejszą kwestią związaną z usuwaniem grzyba jest jak najszybsza reakcja. W początkowej fazie grzyb znajduje się wyłącznie na powierzchni. Aby się go pozbyć, wystarczy użyć szczotki i specjalnego preparatu biobójczego, na którym znajduje się dokładna instrukcja użycia. A co jeśli grzyb głębiej zainfekuje np. ścianę?

W takich sytuacjach koniecznie trzeba zadbać przyczynę. Profesjonalne firmy oferujące wynajem wentylatorów świadczą także usługi związane z pomiarem wilgotności i lokalizacją błędów konstrukcyjnych, których wynikiem może być powstanie grzyba. Gdy problem zostanie rozwiązany, a powietrze osuszone, wówczas należy skuć zainfekowany fragment tynku. Ważne aby zachować przynajmniej 50 cm zapasu nad miejscem powstania grzyba. Takie podejście sprawia, że ryzyko ponownego rozwoju jest praktycznie wyeliminowane do zera.

Wynajem wentylatorów i osuszaczy obniża poziom wilgotności powietrza do pożądanego. Warto jednak pamiętać, że urządzenia najwydajniej pracują w temperaturze powyżej 20℃.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli w łazience lub w innym pomieszczeniu zaczyna rozwijać się grzyb, wówczas trzeba się skupić również na sprawdzeniu wentylacji, która musi działać wydajnie. Istnieją specjalne przyrządy mierzące jej skuteczność. W przypadku gdy łazienka jest bardzo mała i jednocześnie korzysta z niej wiele osób, wówczas ryzyko rozwoju grzyba wzrasta. W takich przypadkach warto pomyśleć o instalacji dodatkowego wentylatora, który będzie włączany za każdym razem, kiedy domownicy włączają światło. Takie rozwiązanie skutecznie usuwa nadmiar wilgoci pojawiający się w trakcie korzystania z prysznica. Wiele domowych sposobów na usuwanie grzyba ze ściany charakteryzuje się umiarkowaną skutecznością, dlatego nie zaleca się ich stosowania. Tylko kompleksowe podejście do problemu rozwiąże go na stałe i pozwoli cieszyć się czystym powietrzem.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy M&M BUD z Poznania.