Jak przechowywać meble ogrodowe poza sezonem?

Po sezonie letnio-wiosennym meble ogrodowe trafiają zazwyczaj do garażu lub na strych, gdzie czekają na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Po kilku miesiącach intensywnego użytkowania noszą ślady zabrudzeń, być może większych lub mniejszych uszkodzeń. Zanim zamkniemy je na zimowe przeczekanie trzeba poświęcić im nieco uwagi.

Drewniane meble ogrodowe czyścimy przy użyciu wilgotnej szmatki, namoczonej w wodzie z niewielką ilością delikatnego środka czyszczącego. Dokładnie przecieramy całą powierzchnię mebli, szczególną uwagę zwracając na miejsca trudno dostępne. Po wyschnięciu można pokryć ich powierzchnię specjalnymi preparatami do konserwacji mebli drewnianych. Dobrym rozwiązaniem jest także ich zaolejowanie, dzięki czemu meble będą świetnie zakonserwowane i spokojnie będą oczekiwać na rozpoczęcie kolejnego sezonu.

Zanim zamkniemy nasze meble ogrodowe na kilka miesięcy warto sprawdzić czy mijający sezon nie pozostawił na nich jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli są niewielkie można ja zniwelować przy użyciu papieru ściernego. Poważniejsze uszkodzenia będą wymagały fachowej naprawy. Warto również sprawdzić czy śruby są odpowiednio dokręcone.

W przypadku drewnianych mebli ogrodowych nie bez znaczenia jest wybór miejsca, w którym będą przechowywane. Nie powinno być to miejsce zbyt ciepłe i wilgotne. Takie warunki nie wpływają korzystnie na drewniane meble. Aby zapewnić im możliwie najlepsze warunki warto wybrać miejsce zadaszone, które zapewni ochronę przed deszczem, śniegiem, ale równocześnie zapewni stały przepływ powietrza. Z tego względu drewnianych mebli ogrodowych nie powinno owijać się folią – szczelnie „zamknięte” byłyby narażone na rozwój pleśni i grzybów. Bardzo dobrze sprawdzi się natomiast pokrowiec z naturalnego materiału, który dobrze ochroni meble przed zakurzeniem i pozwoli im „oddychać”.

Zima to to z całą pewnością nie najlepszy czas dla drewnianych mebli ogrodowych. Niskie temperatury i nadmierna wilgoć mogą skutecznie wpłynąć na pogorszenie ich wyglądu. Dlatego tak ważna jest regularna i solidna konserwacja, która pozwoli zapobiec niszczeniu mebli i pozwoli cieszyć się nimi przez wiele długich lat.