Jak przetrwać upały?

Chociaż dni o bardzo wysokich temperaturach zdarzają się u nas rzadko, to i tak bywają męczące. Najchętniej wyjechalibyśmy wtedy poza miasto, ale nie możemy sobie na to pozwolić ze względu na pracę i inne obowiązki. Z upałem w mieście również można sobie poradzić – oto kilka sposobów.

Dieta na lato

Aby organizm dobrze radził sobie z wysoką temperaturą, musimy go na to przygotować. Po pierwsze powinniśmy dużo pić. Wskazana jest czysta woda lub sok pomidorowy, który zawiera dużo potasu. Napoje możemy schłodzić, ale nie powinniśmy pić lodowatych. Słodkie napoje i alkohol mogą nam tylko zaszkodzić. Po drugie musimy także odpowiednio się odżywiać. Często w czasie upałów tracimy apetyt, odbiera nam go sama myśl o siedzeniu nad gorącym talerzem. Dlatego wzbogaćmy naszą dietę w owoce. Zawierają one dużo wody i cukru, który dostarczy nam energii. Dobre będą banany, truskawki, arbuzy oraz melony. Możemy również przyrządzić smaczne chłodniki.

Letni ubiór

Odpowiednie ubranie na lato jest też bardzo ważne. Jeśli nie musimy wbijać się w garnitur, to ubierzmy coś lekkiego i przewiewnego. Wybierajmy naturalne materiały – bawełnę, len, o jasnych kolorach, które odbijają światło. Pamiętajmy o okryciu głowy, ponieważ w czasie upałów bardzo łatwo o udar słoneczny. Odkryte części ciała posmarujmy kremem z wysokim filtrem, aby uniknąć oparzeń. Nie wystarczy posmarować się tylko rano – aplikację kremu należy powtarzać kilka razy.

Zaplanuj dzień

Wstań wcześnie i wykonaj pierwsze czynności zanim zrobi się naprawdę gorąco. Środek dnia możesz spędzić jak południowcy – na sjeście. Lepiej nie planować na ten czas ważnych zadań, bo nie wykonasz ich należycie. Dlatego południe lepiej poświecić na odpoczynek. Popołudniu, gdy upał zelżeje, możesz wrócić do wykonywania obowiązków. Jeśli nie przeszkadza ci przestawienie dnia z nocą, to możesz również spróbować tej metody – pracować w nocy i odsypiać w dzień.

Przygotuj dom

Przed falą upałów można też odpowiednio przygotować do nich dom. Pomogą folie okienne, dzięki którym do środka nie będzie dostawało się tak wiele słonecznego światła, a tym samym nie będzie tak gorąco. Dodatkowo zaleca się dokładnie zamknąć drzwi i okna, aby nie wpuścić fali gorącego powietrza do środka. Bardziej efektywnym sposobem jest zakup klimatyzatora. Jest to rozwiązanie tańsze niż kiedyś, dlatego łatwiej możemy sobie na nie pozwolić. Klimatyzatory dzielą się na stacjonarne i przenośne. Odmiana stacjonarna wymaga montażu przez profesjonalistę i składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pozostająca wewnątrz nie zajmuje wiele miejsca oraz pracuje cicho – ta hałaśliwa pozostaje na zewnątrz. Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Możemy jest wykorzystać w każdy pomieszczeniu, w którym znajduje się okno. Ich stosowanie jest wygodne, nie wymaga montażu, a gdy upały się skończą, możemy schować urządzenie, aby nie zabierało cennego miejsca.

Dobre rozwiązanie stanowią folie przeciwsłoneczne ocieniające, a tym samym obniżające temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Folie na zimę nie muszą być demontowane, gdyż w miesiącach chłodnych zapewniają ochronę przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz.

Woda od wewnątrz i od zewnątrz

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne w czasie upałów. Chłodzenie się wodą od zewnątrz również przynosi dobre efekty. Wystawmy w ogrodzie nawet mały, dmuchany basenik, aby mogły się nim kąpać dzieci lub zwierzęta domowe. W ciągu dnia kilka razy korzystajmy z odświeżającego prysznica. Wychodząc z domu, możemy zabrać ze sobą zwilżoną szmatkę i przykładać sobie taki zimny kompres do rozgrzanych części ciała.