Jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci

Ogród to dla wielu ludzi jedno z najważniejszych miejsc domowych (a raczej przydomowych) pieleszy. To miejsce, gdzie możemy odpocząć, porozmawiać z rodziną na łonie natury, urządzić grilla czy oddać się swoim ogrodowym pasjom, takim jak uprawianie warzyw czy też pielęgnacja kwiatów. Czym ogród piękniejszy, tym milszy dla oka i dla domowników. Jednak wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy w swoim domostwie posiadają małe dzieci, ogród utożsamia z miejscem, gdzie możemy bawić się z potomstwem.

Wówczas względy estetyczne schodzą na drugi plan, a na pierwszym pojawia się bezpieczeństwo. Trzeba bowiem zadbać, aby dzieci bawiące się w ogrodzie były bezpieczne. I nie ważne, czy cały dzień spędzamy z nimi na dworze, bawiąc się i przy okazji ucząc potomka poznawać świat i pobliskie otoczenie, czy też pozwalamy mu na samodzielną zabawę, gdy my w tym czasie zajmujemy się domowymi porządkami lub innymi pracami. W obu przypadkach należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo potomka bawiącego się w ogrodzie.

Kilka sposobów na poprawienie bezpieczeństwa w ogrodzie

Odpowiadając na pytanie, jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci – zacznijmy od usunięcia niepotrzebnych narzędzi. Ogród, w którym mają bawić się dzieci musi być miejscem pobawionym porozrzucanych przyrządów ogrodowych (często bardzo ostrych i z pewnością nieodpowiednich dla naszych małych brzdąców). Jeżeli musimy posiadać narzędzia w ogrodzie, warto na uboczu postawić altanę lub inną narzędziownię, którą odpowiednio zabezpieczymy i zamkniemy przed dziećmi.

Gdy uporządkujemy już ogród z niepotrzebnych narzędzi, czas zająć się roślinami, a raczej chwastami, które z pewnością nie będą bezpieczne dla dzieci. Mowa tutaj o roślinach kłujących czy też popularnych pokrzywach. Nie zapominajmy, że dzieci są z natury bardzo ciekawe świata, a zwykle ten świat poznają poprzez dotyk. Dlatego nawet, gdy chwasty czy inne niekoniecznie przyjazne rośliny znajdują się na uboczu ogrodu – trzeba je usunąć.

Ostatnią poradą jest zaaranżowanie placu zabaw za pomocą profesjonalnych zabawek. Można także w ogrodzie ustawić małą piaskownicę – warto jednak pamiętać, aby plac zabaw dla dziecka znajdował się w miejscu, które będziemy mogli obserwować także podczas przebywania w domu. Starajmy się nie ustawiać w ogrodzie prowizorycznego placu zabaw – tutaj dużo lepszym pomysłem są bezpieczne, atestowane zjeżdżalnie, huśtawki czy też inne elementy placu zabaw produkowane przez firmy, które bezpieczeństwo zabawy każdego dziecka stawiają na piedestale.