Jak urządzić biuro dla 2 osób?

Biuro jest miejscem pracy i powinno być urządzone w taki sposób, aby ułatwiać, a nie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Z pozoru jest to łatwa i w pełni intuicyjna rzecz, w praktyce duże wyzwanie. Dlatego stworzenie przestrzeni biurowej, gdzie pracować będą dwie osoby jest dużym wyzwaniem.

Obaj pracownicy muszą mieć zapewnione takie same warunki, co samo w sobie stanowi już trudność na etapie projektowania. Oprócz tego konieczne jest uwzględnienie ergonomii pracy, aby wykonywanie obowiązków przez 8 godzin nie było zbyt męczące. W dwuosobowym biurze mamy do czynienia z podwojoną liczbą dokumentów i sprzętu, w związku z czym niewiele potrzeba, aby zapanował chaos. Chcąc uniknąć typowych błędów i problemów warto jest zaplanować wszystko najpierw na papierze, a dopiero później przenieść do rzeczywistości. Dzięki temu możemy wizualizować swój pomysł, dostrzec w nim nieścisłości i błędne założenia oraz wstępnie oszacować koszt.

Ustawienie stanowisk pracowniczych

Wynajmując pomieszczenia biurowe nie mamy możliwości ich przebudowy i konieczne jest zachowanie zastanego układu pomieszczeń. Poza tym nie ma zbyt wielu innych ograniczeń i będzie można dostosować wnętrze do własnych potrzeb. W przypadku, gdy projektowane biuro będzie przeznaczone dla dwóch pracowników to należy zadbać o to, aby żadna z osób nie czuła się niekomfortowo. Jednocześnie, warto zadbać aby mogli w razie konieczności łatwo się ze sobą porozumieć. Nie warto jest budować ścianek oddzielających i sztucznie zabudowywać pomieszczenie, lepiej osiągnąć to przez prawidłowe rozmieszczeniem biurek. Dobrze jest ustawić je tak, aby pracownicy nie byli w stanie patrzyć sobie w ekran monitora, bo może być to rozpraszające i zmniejszające efektywność pracy.

Umeblowanie biura

Ważnym elementem każdego biura jest też miejsce do przechowywania dokumentów, teczek czy segregatorów. W dwuosobowym zespole bardzo szybko będą one narastać i wkrótce mogą uwidocznić się problemy z przechowywaniem dokumentacji. Już od samego początku ważne będzie opracowanie takiego biura, które będzie dobrze zorganizowane. Zamiast standardowych szaf lepiej zaopatrzyć pomieszczenie w szafki na dokumenty z przegródkami, w których można będzie układać dokumenty według przyjętego schematu. Jeżeli przedmiot działalności biura jest objęty tajemnicą zawodową warto zadbać o bezpieczeństwo przez wyposażenie biura w meble pracownicze z zamkiem. Każdy z pracowników będzie miał własne szafki, do których nie będzie mógł zajrzeć nikt inny. Ostatnim elementem, na którym się skupimy jest zagwarantowanie odpowiednich warunków klimatycznych. Klimatyzacja, ogrzewanie czy wentylacja powinna być rozplanowana w taki sposób, aby zapewniała identyczne warunki dla każdego z pracowników. Jeżeli praca polega również na prowadzeniu rozmów telefonicznych to dobrą praktyką jest wydzielenie dodatkowego pomieszczenia, gdzie takie rozmowy można prowadzić na odosobnieniu.