Jak urządzić wygodną sypialnię

Sypialnia jest ważnym punktem na mapie mieszkania. Tutaj regenerujemy siły fizyczne i psychiczne na kolejny dzień, dlatego pokój powinien ściśle odpowiadać na nasze potrzeby. Współczesne sypialnie w blokach mają niewielkie rozmiary, dlatego ich urządzenie często może sprawiać trochę problemów. Jednak nawet malutką sypialnię można ustawić w taki sposób, aby była przytulna i funkcjonalna.

Projektując sypialnię bierzemy pod uwagę gust i wymagania mieszkańców. Dostosowujemy układ mebli i kolorystykę w zależności od tego, kto ma korzystać z sypialni – czy będzie to męska, minimalistyczna przestrzeń, kobiecy pokój w odcieniach nude, czy raczej młodzieżowe wnętrze.

Urządzamy sypialnię

W małych pomieszczeniach naczelną zasadą jest oszczędność, czyli im mniej rzeczy, tym lepiej. Najważniejsze jest oczywiście wygodne łóżko, a jeżeli zmieści się coś poza tym, możemy wypełnić wolną przestrzeń. Jeżeli nie, nie wstawiajmy niczego na siłę. Pierwszym krokiem jest ustalenie kolorystyki, jaka ma dominować we wnętrzu. Najkorzystniejsze są jasne, pastelowe kolory, stonowane odcienie oraz biel. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można zastosować mocniejszy akcent (np. pomalować jedną ścianę na czarno), co pomoże optycznie zmodyfikować ewentualne nierówności w proporcjach pokoju. Jednak tak odważne kolory powinny być stosowane z umiarem i dużą rozwagą. Przytulny będzie kobiecy pokój w odcieniach nude, biała sypialnia przełamana kolorowymi akcentami itp.

Łóżko

Łóżko to oczywiście podstawa w każdej sypialni. Skoro przeznaczamy już jedno pomieszczenie na osobną sypialnię, warto wstawić duże i wygodne łóżko. Jego wielkość musi być jednak dopasowana do rozmiaru pokoju. Unikajmy rozkładanych kanap, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się w salonie. Tutaj królem powinien być duży, komfortowy materac na ramie. Warto zainwestować także w zagłówek, dzięki któremu można przyjąć wygodną pozycję półsiedzącą lub siedzącą i swobodnie czytać przed snem.

Inne meble

Jeżeli w pokoju zmieszczą się także inne meble, warto to również wykorzystać. W małych sypialniach (i innych pomieszczeniach też) najlepiej prezentują się lekkie meble na nóżkach – bez zbędnych ozdobników, minimalistyczne, w jasnych kolorach. Jeżeli chcemy mieć w sypialni pojemną szafę, można w jej drzwiach zamontować lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Kolejną zasadą jest umiarkowany wystrój okna. Tutaj należy zrezygnować z ciężkich, grubych kotar na rzecz delikatnych, półprzezroczystych zasłonek, które świetnie komponują się w kobiecym pokoju w odcieniach nude. Do tego przydadzą się rolety, które szczelnie zasłonią okno, a jednocześnie nie będą widoczne w ciągu dnia.