Jak wybrać aerator do trawnika?

Nie ulega wątpliwości, że regularne przeprowadzanie aeracji trawnika jest niezbędne do zachowania go w należytym stanie. Regularne przeprowadzanie tego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych wpływa na kilka rzeczy, takich jak gęstość trawy, długowieczność trawnika, gęstość zakorzeniania się murawy, a to wszystko wpływa na finalny wygląd. Aerator do trawy, który jest niezbędny do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, może występować w kilku wariantach. Warto dobrze się zastanowić przed zakupem, gdyż znacząco wpłynie to na późniejszy przebieg prac.

Aeratory występują w różnych modelach, takich jak:

  • aerator ręczny,
  • aerator elektryczny na kabel,
  • aerator elektryczny na akumulator,
  • aerator spalinowy.

Jak widać, właściciele trawników mają w czym wybierać. Rodzaj napędu aeratora jest kwestią, którą należy rozważyć jako pierwszą podczas zakupów.

Jaki napęd aeratora do trawy wybrać?

Wybierając aerator, należy uwzględnić powierzchnię pielęgnowanego trawnika. Jeśli jest to niewielki przydomowy trawnik, który posiada od kilku do kilkudziesięciu metrów, można poradzić sobie aeratorem ręcznym i nie powinno to przysparzać problemów. Posiadając większy trawnik, warto jednak zastanowić się nad aeratorem elektrycznym, którego użytkowanie nie wymaga aż tak dużej wkładu sił. W przypadku małych trawników w zupełności wystarczy aerator zasilany z kabla elektrycznego, ale gdy na ogrodzie znajduje się duża ilość nasadzeń, warto zdecydować się na aerator zasilany z akumulatora. Dzięki temu uniknie się plączącego się kabla. W przypadku dużych trawników, które mają powierzchnię od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych, warto zaopatrzyć się w aerator spalinowy. Są one najmocniejsze i najwygodniejsze przy dużym metrażu.

Jak duży aerator kupić?

Na wybór odpowiedniego modelu aeratora do trawy wpływa także jego wielkość. W tym kontekście należy uwzględnić między innymi wielkość roboczą, która znacząco wpływa na wygodę pracy. Węższe aeratory spiszą się w ogrodach z gęstymi nasadzeniami i na trawnikach o niewielkich powierzchniach, podczas gdy szerokie aeratory spiszą się na otwartych rozległych trawnikach. Na wygodę pracy istotnie wpływa także ciężar aeratora, który warto uwzględnić, gdyż na dłuższą metę wysoka masa może skutecznie spowalniać pracę i męczyć operatora.