Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wybór profesjonalnego biura rachunkowego, zarówno dla młodej, jak i istniejącej już od dawna firmy, nigdy nie jest tak prosty, jak się wydaje. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować? Które z usług oferowanych przez takie przedsiębiorstwo są najistotniejsze i jak zadbać, by księgowy opiekował się firmą kompleksowo? Czy ważne jest jego doświadczenie, osiągnięcia czy aktualna renoma wśród innych klientów?

3 rzeczy kluczowe do wyboru biura rachunkowego

W poszukiwaniu księgowości dla prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w pierwszej kolejności warto porównać sobie przynajmniej kilka różnych ofert z najbliższej okolicy. Jeśli są to np. Czechowice – Dziedzice, zaczynamy od wyszukania takich biur wprost w kategorii biuro rachunkowe czechowice. Dlaczego to takie ważne? Obsługa księgowa firmy wymaga nierzadko bezpośrednio kontaktu z doradcą, który może wyjaśnić nam twarzą w twarz różne kwestie podatkowe, zasugerować rozwiązania, wskazać, co dla firmy będzie dobre w danej sytuacji, a czego powinna ona unikać itd.

Ten osobisty kontakt z księgowym, nawet raz na miesiąc czy dwa, jest rzeczą niezwykle ważną, a często pomijaną. Może się nam wydawać, że obsługa całkowicie zdalna wystarczy, ale prowadzenie biznesu w czasach tak wielu podatkowych i prawnych zawiłości wskazuje, że kontakt bezpośredni naprawdę ma znaczenie. I to właśnie on będzie punktem 1.

Nie szukajmy biur rachunkowych na drugim końcu kraju – własna okolica sprawdzi się idealnie, a w przyszłości to z pewnością docenimy.

Punkt 2 to zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe. Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, by były one maksymalnie szerokie i nie ograniczały się wyłącznie do przyjęcia comiesięcznych faktur do rozliczenia. I tak dla przykładu, profesjonalne biuro rachunkowe czechowice (ale i to, które wybieramy we własnej miejscowości) powinno nie tylko rozliczać co miesiąc podatki, ale i przechowywać dokumentację, reprezentować petentów przed urzędami (jeśli zajdzie taka potrzeba), informować o nadchodzących terminach płatności, wykonywać usługi związane z techniką biurową czy przygotowywać przelewy bankowe poprzez np. elektroniczny dostęp do konta bankowego Klienta (dot. m.in rozliczeń z organami publiczno-prawnymi). To również biuro musi zajmować się prowadzeniem ksiąg podatkowych, miesięcznymi i rocznymi deklaracjami, modyfikacjami planów kont czy sporządzaniem szczegółowych bilansów.

Ostatni, trzeci punkt to renoma. Niezwykle ważna! Można ją sprawdzić np. szukając w sieci opinii, jakie obecni klienci wystawiają danemu biuru rachunkowemu. Jeśli są dobre, albo biuro może pochwalić się klientami biznesowymi, których obsługuje np. niezmiennie od wielu lat, to idealnie! Świadczy to wyłącznie o tym, że dana firma jest zadowolona z obsługi księgowej i tym samym uważa ją za postawioną na wysokim poziomie.