Jak wybrać dobre krzesło biurowe?

Osoby wykonujące pracę biurową spędzają długie godziny w pozycji siedzącej – najczęściej przed ekranem komputera. Po pewnym czasie odczuwalne są bóle w kręgosłupie oraz dyskomfort wynikający z przebywania w tej samej pozycji. Wybierając krzesło biurowe powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim zdrowiem i wygodą.

Fotel, na którym pracujemy odciska duże piętro na jakości pracy, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Niewygodne krzesło może wybijać ze stanu skupienia i tym samym rozpraszać pracownika. W gestii pracodawcy jest zapewnienie mebli biurowych spełniających podstawowe oczekiwania. Niestety coraz częściej możemy spotkać się z oszczędnościami w tej sferze, co niebezpiecznie odciska się na zwykłych pracownikach. Mając możliwość wyboru krzesła biurowego powinniśmy dokładnie przeanalizować możliwości, które są dostępne.

Regulacje prawne

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1999 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe określa jak powinno wyglądać krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy. Według zapisów powinny mieć zapewnione stabilność (pięciopunktowa podstawa z kółkami jezdnymi), odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia, wyprofilowane płyty siedziska i oparcia, możliwość obrotu wokół osi pionowej w pełnym zakresie oraz podłokietniki. Są to wymagania minimalne, co oznacza, że powyższe cechy muszą znajdować się w krześle biurowym. Jeżeli pracujemy na krześle nieposiadającym którejś z tych możliwości to mamy prawo żądać od pracodawcy polepszenia warunków pracy na stanowisku.

Kształt siedziska i podparcia

To w jaki sposób oparcie i siedzisko jest wyprofilowane ma znaczenie na wygodę użytkowania. Powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby kręgosłup w czasie siedzenia przyjmował kształt litery „S”. Powinno zapewniać też stabilne podparcie. Siedzisko powinno być na tyle długie, aby możliwe było podparcie ¾ długości ud (zbyt krótkie powodują wbijanie się krawędzi w uda, co jest niekomfortowe i powoduje drętwienie nóg). Ważna jest również szerokość – wystarczająca, aby bez problemów zmienić się na miejscu. Siedzisko powinno sięgać powyżej łopatek i oferować dobrą możliwość podparcia. Często stosowane jest uwypuklenie na odcinku lędźwiowo-krzyżowym, które zapewnia zachowanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa. Sprawdź wygodne krzesła biurowe w Duncan.

Dodatkowe elementy

Krzesła biurowe często wyposażone są w dodatkowe elementy, które wpływają na wygodę użytkowania. Często można spotkać się z regulowanymi podłokietnikami. Jesteśmy w stanie ustawić je na odpowiedniej wysokości, co zapewni nam odpowiednie podparcie dla rąk. W bardziej ekskluzywnych modelach krzeseł biurowych można spotkać się też z zagłówkiem, który pozwala na odpoczynek szyjnej części kręgosłupa np. w czasie przerwy od pracy. Rzadziej spotykanym elementem jest nakolannik – regulowane oparcie dla kolan pozwalające na zachowanie odpowiedniego kątku pomiędzy udami i podudziem.