Jak wybrać ekspres do kawy?

Każdy, kto chociaż raz kupował ekspres do kawy, wie jaką sztuką jest znalezienie modelu odpowiadającego potrzebom domowników, a jednocześnie znajdującego się w konkretnym przedziale cenowym. Ilość modeli na sklepowych półkach potrafi zdezorientować nawet wytrawnych kawoszy, którzy mają w tym zakresie ogólne pojęcie.

Ekspresy dzieli się na trzy główne typy: ciśnieniowe, przelewowe oraz ciśnieniowo – przelewowe. Oprócz tego są również inne akcesoria, w jakich można przyrządzać kawę, tym jednak należałoby poświęcić osobne miejsce. Każdy sposób parzenia ma swoje zalety, dlatego warto przyjrzeć się urządzeniom nieco bliżej.

Na rynku znajdziemy urządzenia różnych producentów, a w zdecydowanej czołówce znajduje się marka Jura. Z czego wynika popularność firmy? Przede wszystkim z tego, że każdy ekspres do kawy Jura posiada innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają przygotowanie naparu.

Szybka kawa

Jeżeli priorytetem jest szybkość uzyskania naparu, najlepszy będzie ekspres ciśnieniowy. W tych urządzeniach wrząca woda jest dozowana za pomocą pompy, która kieruje strumień do pojemnika z kawą. Woda przechodząc przez mieszankę powoduje jej parzenie, a gotowy napój trafia od razu do filiżanki. Ciśnieniowy ekspres do kawy Jura jest dodatkowo wyposażony w dyszę spieniającą mleko, dzięki której będziemy mogli przygotować doskonałe napoje w typie latte. Ekspresy ciśnieniowe posiadają z reguły wbudowany młynek, dlatego można do nich sypać kawę w ziarnach, które dają jeszcze bardziej aromatyczne napary.

Prosto i tanio

Jeżeli najważniejsza jest niska cena ekspresu, lepiej pod tym względem prezentują się ekspresy przelewowe. Wprawdzie nie ma tylu możliwości, ale jest prosty w obsłudze i niedrogi. Ekspres tego typu składa się z pojemnika na kawę, żaroodpornego dzbanka, filtra oraz płyty grzewczej. Niektóre modele zamiast dzbanka posiadają termos, który umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury naparu. Filtry najczęściej są papierowe i po każdym użyciu należy zużyty filtr wymienić. W sprzedaży są także urządzenia ze zintegrowanymi filtrami w postaci siatki.

Na co zwrócić uwagę?

Wartość ekspresu określa przede wszystkim moc zastosowanej grzałki – im większa moc, tym szybciej zaparzy się nasza kawa. Najmniejsze mają maksymalną moc 800 W, a większe aż 1400 W. Ważna jest również wartość ciśnienia, którą producent wyraża w barach. Oznacza to poziom ciśnienia, które zostaje wytworzone w czasie pracy ekspresu. Nie bez znaczenia jest też wielkość urządzenia. Większe umożliwiają przygotowanie nawet dwóch, trzech filiżanek jednocześnie, dlatego sprawdzą się domach, w których jest dużo smakoszy tego napoju. Przykładowe modele ekspresów Jura można zobaczyć na stronie: http://www.domkawy.pl/pol_m_Ekspresy-do-kawy_Jura-179.html.