Jak wybrać meble do domu z dziećmi?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać te najodpowiedniejsze i najlepsze meble do domu, gdzie są dzieci. Maluchy potrafią wejść w miejsca, które wydają się dla nas być niedostępne i przy tym skrzywdzić się lub zranić. Dlatego wybór odpowiednich mebli jest tak bardzo ważny i istotny. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których dziecko doświadczy urazu tym samym zapewniając im maksimum bezpieczeństwa i swobody.

Aby wybrać najodpowiedniejsze meble do domu, gdzie mamy do czynienia z dziećmi, musimy… sami na chwilę stać się dziećmi i pomyśleć tak jak one. Maluchy zainteresowane są wszystkim, co ma małe, kolorowe elementy, otwiera się, przesuwa i rusza. Dzieci szukają wszędzie zabawy – również przy meblach, które mają zupełnie inną funkcję. Wybierając meble starajmy się wybrać prosty model, bez zbędnych dodatków i akcesoriów, które przypadkiem mogłyby zainteresować nasze maluchy.

Oczywiście większość mebli, które oferowane są przez producentów to meble odpowiednio przetestowane pod kątem dzieci i ich konstrukcji. Natomiast my, jak rodzice, również powinniśmy zweryfikować kwestię atestów danego mebla. Jeśli więc wybieramy mebel do domu z dziećmi to sprawdźmy, czy mebel ma odpowiedni atest. Bowiem meble z atestami bezpieczeństwa to głównie meble produkowane z myślą o dzieciach. Natomiast meble salonowe również będą tymi użytkowanymi w jakimś stopniu przez dzieci, a nie zawsze będą tymi atestowanymi.

Kolejna kwestia to materiał, który został użyty do wykonania danego mebla. I tutaj również bardzo ważną kwestią jest alergia, na którą cierpi wiele dzieci. Może to być uczulenie na lakier, farbę czy tez dodatki z materiałów syntetycznych. Warto więc wybierać meble, które będą wykonane z materiałów naturalnych nawet jeśli będą one wyglądać nieco mniej atrakcyjne. Tyczy się to przede wszystkim mebelków dziecięcych, takich jak chociażby łóżeczko dziecięce. Jak wiemy – maluchy bardzo często próbują wszystkiego, co wpadnie im w rączki. Hypoalergiczne drewno, materac, pościel – zwracajmy na to uwagę.

Raczkujące dzieci w pewnym momencie zaczynają chodzić, wstawać i chwytać się wszystkiego, co akurat znajdą wokół siebie. Dlatego tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na wystające elementy, jak chociażby stolik z ostrymi kantami. I tutaj mamy dwie możliwości – możemy wybrać taki, który będzie stosunkowo bezpieczny dla dziecka i nie będzie miał ostrych kantów, albo zakupić ochraniacze na stolik. Są to silikonowe, miękkie w dotyku ochraniacza, które nałożone na ostre wykończenia zapewniają dziecku bezpieczeństwo. Wówczas nawet w przypadku uderzenia, nie będzie ono tak niebezpieczne i groźne.

Wybór mebli to jedno, a przystosowanie ich na potrzeby do domu z dziećmi to drugie. Wielu rodziców stara się zapewnić bezpieczeństwo w domu dla swoich maluchów właśnie poprzez zastosowanie domowych sposobów. Będą to założone gumki recepturki na szuflady, dzięki czemu dziecko jej nie otworzy i nie zrani palca. Kolejnym sposobem jest pochowanie wszystkiego, co mogłoby zostać połknięte – małe gałki na szufladach czy innych, tego typu meblowych dodatków.

Artykuł przygotował sklep Mega Meble – tanio ale przede wszystkim solidnie.