Dywan to miejsce, w którym gromadzi się najwięcej zabrudzeń. Jest to powierzchnia mocno eksploatowana i trudna w utrzymaniu w czystości. Często dramatyczna sytuacja jest w tak zwanych dywanach shaggy. Jak w takim razie wyczyścić dywan, który wydaje się być już niezbyt higieniczny?
Czyszczenie dywanu we własnym zakresie
Jest część osób – klientów, którzy zastanawiają się, czy czynności czyszczenia dywanów nie wykonać we własnym zakresie. Oczywiście jest to możliwe po wcześniejszym zaznajomieniu się z działaniem sprzętu i odpowiednim dobraniu środków czystości. Poniżej przekazujemy Wam kilka wskazówek pokazujących Jak można we własnym zakresie, we własnym domu, mieszkaniu czy też biurze wyczyścić dywan, bądź wykładzinę dywanową. Czynność kompleksowego czyszczenia dywanu podzielimy na trzy kluczowe etapy:
- trzepanie bądź odkurzanie przed czyszczeniem dywanu,
- wstępne pranie środkami rozpuszczający brud,
- właściwe pranie ekstrakcyjne odkurzaczem piorącym.
Postępując według poniższych wskazówek jesteś w stanie zapewnić optymalne rezultaty czyszczenia dywanów. Można także zlecić taką czynność doświadczonej firmie, przykładowo na tej stronie https://czystyjaklza.eu
Trzepanie / odkurzanie dywanu przed czyszczeniem
Dlaczego warto wykonać tę czynność ? Ponieważ dzięki niej usuwasz z dywanu zanieczyszczenia stałe z którymi nie będzie musiał borykać się twój odkurzacz ekstrakcyjny. Krótko mówiąc podczas trzepania lub odkurzania usuwasz te zanieczyszczenia, które trudno usunąć podczas prania ekstrakcyjnego dywanów, a są to między innymi okruchy, kawałki jedzenia, naskórka i tym podobne. Pamiętaj także, że warto generalnie odkurzać dywany regularnie.
Rozpuszczanie zabrudzeń na dywanie
Kolejny kluczowy etap czyszczenia dywanu to rozpuszczanie zabrudzeń na czyszczonym dywanie przy pomocy środków czyszczących. Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić dywan, nie możesz pominąć tego etapu, ponieważ jest on bardzo istotny. Do spryskiwacza, odkurzacza lub też do prostu do miski wlewasz w środek czyszczący rozpuszczony w wodzie i nanosisz go na całą powierzchnię czyszczonego dywany, warto podczas tego etapu założyć na dłonie rękawiczki, gdyż proszek czyszczący może drażnić skórę.
Często w sklepach odnaleźć można szampony i pianki które są zalecane do rozpuszczania brudu, ale często środki te są nieskuteczne, dlatego warto zapytać profesjonalnej firmy czyszczącej dywany lub osoby, która zna temat jakiego proszku lub płynu użyć do rozpuszczania brudu. Jeśli na dywanie znajdują się widoczne zabrudzenia / plamy to oprócz samego naniesienia środka czyszczącego będziesz zmuszony do szczotkowania zabrudzeń, co polepsza działanie środka czyszczącego i pomaga usunąć widoczne plamy z herbaty, wina, keczupu lub innych rzeczy. Jeśli środek do rozpuszczania brudu nie da całkowitego usunięcia plam, możesz być zmuszony do miejscowego użycia odplamiaczy, ale w tym przypadku musisz obowiązkowo wykonać test stabilności koloru tak, aby nie odbarwić fragmentu czyszczonego dywanu.
Czyszczenie ekstrakcyjne dywanu
Ostatnim etapem kompleksowego czyszczenia dywanu w Twoim domu lub wykładziny w Twojej sypialni czy też biurze jest wypłukanie z niego brudu za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego. Do tej czynności użyć musisz dużej ilości wody z dodatkiem środka wspomagającego wypłukiwanie rozpuszczonego wcześniej brudu. Raczej unikamy stosowania metody odkurzania rozpuszczonego wcześniej brudu na sucho, stawiając na wypłukiwanie dywanu, zanim jego powierzchnia wyschnie. Częściowe zawilgocenie lub też przemoczenie dywanu nie powinno być problemem o ile odizolujemy go od drewnianej podłogi, aby zapobiec działaniu wilgoci. Zresztą dodać należy, iż metoda ekstrakcyjna czyszczenia dywanów zapobiega ich przemoczeniu. Dywany najczęściej mają grubą osnowę, zatem jeśli czynność wypłukiwania przeprowadzisz odpowiednio profesjonalnie, nie musisz martwić się o wilgoć.
Czyszczenie dywanu podsumowanie
Podsumowując aby profesjonalnie wyczyścić dywan we własnym zakresie, musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu na trzy etapy czyszczenia dywanu, które wymieniliśmy powyżej. Tylko postępując z powyższymi wskazówkami masz szanse na usunięcie maksymalnej ilości brudu i uzyskanie jak najbardziej optymalnego efektu czyszczenia dywanu. Jak widać nie jest to zajęcie szybkie i łatwe, dlatego jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości czasu, energii i siły, a także sprzętu i środków czyszczących to czynność czyszczenia dywanu możecie zawsze powierzyć firmie świadczącej takie usługi.