Jak zabezpieczyć produkty w trakcie transportu?

foliowanie

Zabezpieczenie produktów to bardzo ważny element procesu transportowania towaru z jednego miejsca na inne. Niezabezpieczony ładunek może bowiem stanowić zagrożenie dla użytkowników ruchu drogowego. Jak bezpiecznie i bez żadnych uszkodzeń przetransportować produkty z punku A do punktu B?

Odpowiednie opakowanie

Istotnym aspektem, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo produktów jest ich opakowanie. Przed załadunkiem warto zatem sprawdzić, czy opakowania wystarczająco chronią towar przed uszkodzeniem. Przy tych delikatniejszych warto oprócz pudełek wyłożonych folią bąbelkową dodatkowo zastosować też np. foliowanie towarów, które nie tylko prawidłowo zabezpieczy je przed niespodziewanymi i gwałtownymi ruchami auta przewozowego, ale również wpłynie na wartość estetyczną produktów.

Właściwy załadunek

Sposób załadunku towarów reguluje rozporządzenie o homologacji. Przede wszystkim, samochody dostawcze powinny być dostosowane do przewozu określonych towarów – ważne jest umieszczenie w nich uchwytów do przymocowania ładunków. Zabezpieczenie przynoszą również inne elementy, takie jak listwy, które mocuje się np. w podłodze lub bocznych ściankach. Powinny one spełniać szereg wymogów, a przede wszystkim być przystosowane do pracy przy określonym obciążeniu. Z dodatkowych części mocujących używa się przede wszystkim pasów oraz łańcuchów. Warto rozejrzeć się za tymi wykonanymi z trwałych materiałów, dzięki czemu będą znacznie dłużej służyć. Ważny jest również bieżący monitoring stanu pasów czy innych elementów mocujących, które z czasem ulegają zniszczeniu i powinny zostać naprawione bądź zastąpione nową częścią. Osoby korzystające z tego typu elementów powinny natomiast zostać przeszkolone, aby używały ich zgodnie z przeznaczeniem. W sprawach formalnych należy pamiętać, że załadunek to kwestia nadawcy i on ponosi odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym procesie.

Ostrożna jazda

Ostatnim aspektem, który może wpłynąć na zmianę stanu towaru w trakcie transportu jest sposób jazdy kierowcy. Szczególnie przy przewozie artykułów delikatnych, wykonanych z kruchych materiałów kierowca powinien być poinformowany o ewentualnych zagrożeniach, które może za sobą nieść szybka jazda. Gwałtowne ruchy kierownicą oraz agresywne hamowanie bądź ruszanie z miejsca mogą skończyć się dużymi zniszczeniami, a w przypadku przewożenia niektórych części – również stworzeniem niebezpieczeństwa na drodze. Ponadto, przy przewożeniu ładunków płynnych bądź sypkich istnieje również niebezpieczeństwo zmniejszenia stateczności pojazdu, w którym gwałtownie zmieni się środek ciężkości.