Jak zaplanować oświetlenie w nowoczesnym domu?

Nowoczesnym dom to dzisiaj nie tylko świetnie wybrany projekt i efektowna elewacja, ale przede wszystkim to, co znajduje się w jego wnętrzu i jak ułatwia nam codzienne życie. Do jednego z głównych elementów tej drugiej części należy sterowanie oświetleniem czy np. roletami i jego odpowiednia organizacja. Jak to wszystko zaplanować i od czego zacząć?

Sterowanie systemami domowymi i jego znaczenie

Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że im lepiej zorganizowane jest zarządzanie domowym światłem tym:

  • Większe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną
  • Większy komfort codziennego mieszkania
  • Mniejsza ilość pracy, jaką codziennie musimy wykonywać w związku czy to ze światłem, czy z odsłanianiem i zasłanianiem rolet (szczególnie przy mieszkaniach o dużej liczbie okien i sporej powierzchni nieruchomości)

Wykorzystując np. Panele dotykowe – Welaik.pl i związany z nimi sposób zarządzania domowym światłem i roletami, możemy oszczędzić sobie mnóstwo czasu i jednocześnie uprzyjemnić czas, jaki spędzamy w domu. Tego typu rozwiązania minimalizują nam pracę, sprawiają, że „ogarnianie” świateł i rolet staje się o wiele prostsze, a same rachunki za prąd od razu pokazują, że dokonaliśmy dobrego wyboru!

Praktyczne systemy sterowania i aplikacje wspomagające

Jednym ze sztandarowych, bardzo popularnych dziś rozwiązań w zakresie zarządzania inteligentnym domem jest patent, który obejmuje włączniki dotykowe oraz sterowanie roletami dzięki aplikacji Tuya (w ramach tzw. Smart Life). System ten w prosty sposób łączy się z domową siecią Wi-Fi tak, by móc bezproblemowo zarządzać całym domowym oświetleniem z dowolnego miejsca swojego mieszkania. Tu warto wyobrazić sobie sytuację, w której siedzimy wygodnie na kanapie i zamiast biec do włącznika światła znajdującego się w drugim końcu pokoju, sięgamy po aplikację na smartfonie, klikamy i gotowe! Światło jest włączone, wyłączone lub przyciemnione, dokładnie tak, jak tego w danym momencie potrzebujemy.

Analogicznie, system aplikacji Tuya może zarządzać domowymi roletami i to jest właśnie jedno z tych rozwiązań, które ceni największa liczba jego użytkowników. Czy może być coś przyjemniejszego niż poranne podniesienie wszystkich rolet jednym przyciskiem, zamiast biegania od okna do okna, żeby zrobić to osobiście? Właśnie! Identycznie, możemy np. siedząc w łazience zasłonić rolety do połowy lub całkowicie np. w momentach największego ciepła generowanego przez słońce, wtedy, gdy nie chcemy by mieszkanie wewnątrz za bardzo nagrzało się od słońca. Pozwoli to utrzymać w środku przyjemny chłód i swojego rodzaju klimatyzację, likwidując problem nagrzewania się domu wtedy, gdy jesteśmy w pracy, a rolety są cały czas podniesione do samej góry.

Takie nowoczesne gniazdka i kontakty są dzisiaj możliwe do kupienia już z gotowym systemem sterowania Smart Life i aplikacją Tuya, co sprawia, że ich montaż i uruchomienie wymagają minimum pracy, a później można się już w pełni cieszyć ich funkcjonalnością.

Przy zakupach warto pamiętać o kompletnym systemie i dopytać w sklepie np. o wyłącznik schodowy, łączniki krzyżowe, włącznik dotykowy, wyłącznik światła wifi czy samo sterowanie roletami. Sprzedawcy tych rozwiązań wytłumaczą krok po kroku, czego potrzebujemy i jak zacząć mieszkać w inteligentnie sterowanym domu już w najbliższych dniach!