Postawa proekologiczna przestaje być trendem, staje się koniecznością – coraz bardziej wyczuleni na negatywny wpływ działań człowieka na środowisko naturalne, w codziennym życiu poszukujemy rozwiązań pozostających z zgodzie z ekosystemem. Na szczęście troska o planetę nie wyraża się już tylko poprzez domową segregację śmieci czy rezygnację z używania plastiku. Eko świadomość wzrasta także w przedsiębiorstwach – projektowanie ekologicznych biur staje się coraz bardziej popularne. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by stworzyć ekologiczne miejsce pracy?
Eko biuro – po pierwsze: normy i technologie
Aranżując nowoczesne biuro, ogromną uwagę przywiązujemy do designu mebli. Dobieramy ciekawie zaprojektowane, ergonomiczne sprzęty, które mają dobrze służyć pracownikom, a jednocześnie tworzyć atrakcyjną wizualnie przestrzeń. W biurze przyjaznym dla środowiska ważnym kryterium są dodatkowo materiały i technologie wykorzystywane do ich produkcji.
Jednym z najważniejszych standardów, jakie powinny spełniać używane sprzęty jest norma ISO 14001 odnosząca się do zarządzania środowiskowego. Zakłada m.in. maksymalne ograniczenie niekorzystnego wpływu działań na środowisko naturalne oraz racjonalne korzystanie z zasobów. Projektując biuro eko friendly, należy upewnić się, że wybrane wyposażenie będzie posiadało zarówno certyfikat ISO14001, jak i ISO 9001 gwarantujący najwyższą jakość produktów.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest poziom emisji formaldehydu. Wszystkie wykorzystywane materiały muszą być certyfikowane pod kątem zgodności z TSCA bądź normą CARB, które odnoszą się do kontroli zawartości substancji toksycznych.
Wybierając certyfikowane produkty, mamy pewność, że nie tylko nie szkodzą one środowisku, ale są bezpieczne dla zdrowia pracowników, którzy mają z nimi stały kontakt. Szukasz firmy, która dostarcza ekologiczne rozwiązania dla firm? Zapoznaj się z ofertą Mikomax Smart Office: https://mikomaxsmartoffice.com/pl/
Podczas projektowania biura eko, warto dowiedzieć się, jak wygląda proces produkcyjny sprzętów, w które zamierzamy się zaopatrzyć. Postawmy na dostawcę wykorzystującego nowoczesne, przyjazne środowisku technologie, np. oklejanie laserowe bez użycia kleju, które pozostawia niewielką ilość łatwych do zutylizowania resztek.
Eko akustyka w biurze
W biurze ekologicznym należy zadbać także o zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem. Niekorzystny klimat akustyczny jest szkodliwy nie tylko dla środowiska, ale także dla człowieka – znacznie obniża jego komfort i efektywność pracy. W zdrowym biurze konieczne jest zastosowanie rozwiązań zmniejszających natężenie niepożądanych dźwięków. Z czego warto skorzystać?
- Ścianki działowe – wolnostojące lub nabiurkowe doskonale tłumią hałas, a dodatkowo wydzielają komfortowe strefy prywatne; w firmie eko warto postawić na ścianki projektowane w stylistyce roślinnej.
- Maty i panele akustyczne – wykonane z dźwiękochłonnych materiałów niwelują nadmierny pogłos, tworząc optymalne środowisko akustyczne zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach.
- Boksy biurowe – świetnie sprawdzają się w biurach typu open space; stwarzają komfortowe warunki pracy pod względem akustyki i prywatności.
- Kabiny akustyczne – dźwiękoszczelne budki typu Hush Meet czy Hush Phone gwarantują skuteczną izolację od hałasu, tworzą wyciszoną przestrzeń do pracy indywidualnej czy prowadzenia poufnych rozmów.
Ekologiczne biuro w praktyce – racjonalne gospodarowanie zasobami
Nie zapominajmy, że biuro przyjazne środowisku tworzą także ludzie i w ogromnym stopniu to właśnie od ich zachowań zależy, czy przestrzeń, którą tworzymy, stanie się prawdziwie eko. Niezwykle ważna jest zatem edukacja pracowników dotycząca zasad ekologicznego życia biurowego.
Porozmawiajmy o konieczności segregowania odpadów (w firmie powinny znajdować się odpowiednio oznaczone kosze), ograniczeniu drukowania dokumentów (wiele z nich bez problemu może pozostać w obiegu elektronicznym) czy oszczędzaniu energii – wyłączaniu, a nie hibernowaniu, komputerów na czas nieobecności czy odłączaniu nieużywanych ładowarek.
Jako właściciele zadbajmy także o dostarczenie ekologicznych materiałów biurowych (np. papieru z recyklingu zamiast tradycyjnego), nieszkodliwych środków higienicznych, biodegradowalnych naczyń, a także energooszczędnych urządzeń.
Warto pamiętać o roślinności, która nie tyko świetnie się prezentuje, ale dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i zwiększa jego wilgotność.
Planujmy otwarte przestrzenie z dużą dostępnością naturalnego światła, a w razie konieczności stosujmy oświetlenie typu LED, które zużywa znacznie mniej energii niż standardowe żarówki. Wybierajmy dodatki z surowców pochodzenia naturalnego – kamienia, drewna i naturalnych materiałów, np. z bawełny.
Zalety biura przyjaznego środowisku
Podstawową zaletą projektowania przestrzeni biurowych w stylu eko jest, oczywiście, ograniczenie procesu degradacji środowiska naturalnego. Korzyści jest jednak znacznie więcej:
- oszczędność – choć wdrażanie ekologicznych rozwiązań może wydawać się kosztowne, w dłuższej perspektywie pozwala ograniczyć wydatki na utrzymanie biura;
- wzrost wydajności – komfortowe warunki pracy sprzyjają zwiększeniu efektywności, co bezpośrednio przekłada się na zysk;
- poprawa wizerunku firmy – pozytywny odbiór przedsiębiorstwa przez potencjalnych kontrahentów to szansa na nowe, owocne kontakty;
- integracja pracowników – świadomość wspólnej odpowiedzialności i działania dla „sprawy wyższej” świetnie integruje zespół.
Stworzenie ekologicznego miejsca pracy wymaga wysiłku, jednak korzyści są ogromne. Wyróżnij swoją firmę dzięki „zielonym” rozwiązaniom i twórz odpowiedzialny biznes.