Jak zawiesić lustro bez wiercenia w ścianie?

Remont łazienki czy innego wnętrza już skończony? Pozostaje kwestia wprowadzania do niego kilku dodatków, w tym… luster. Często w takim momencie pojawia się dylemat – jak je zamocować? Wiele osób nie chce wiercić dziur, bo wiąże się to ze zniszczeniem ściany. Istnieją jednak niewidoczne i nieinwazyjne mocowania. Sprawdź je teraz!

Śruby samoprzylepne

Do sposobów wieszania zwierciadeł w łazience czy dowolnym innym miejscu, bez wiercenia dziur, zalicza się śruby samoprzylepne. Mocowane na solidnym kleju, mają nakrętki w różnych kształtach, dzięki czemu można je dopasować do uchwytów zastosowanych w lustrze. Takie akcesoria cechują się zróżnicowanym udźwigiem, od 1 do 3, a nawet 10 kilogramów. To daje gwarancję, że zawieszone na nich przedmioty, w tym ww. elementy wyposażenia, nie odpadną. Zwróć uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie rozwiązanie było dostosowane do wagi lustra a także wodoodporne – to ważna cecha w wilgotnych pomieszczeniach.

Wymienia się też szereg innych ich zalet. Należy do nich z pewnością fakt, że można je regulować. To sprawia, że stosując niewidoczne mocowanie lustra, łatwo wyrównasz zawieszany obiekt. Poza tym wiele takich produktów jest wielokrotnego użycia. Wystarczy tylko mieć stosowne akcesoria uzupełniające.

Gwoździe samoprzylepne

Podobnym rozwiązaniem są gwoździe samoprzylepne. To mocowanie lustra do ściany, mające zamiast nakrętek kołeczki o odpowiednim nachyleniu. Dzięki temu łatwo wpasowują się w zaczepy znajdujące się na tyłach zwierciadeł. Podobnie jak wyżej wymienione rozwiązanie, również i je wyregulujesz na wysokość.

Artykuły te cechują się także dużą nośnością. Pojedynczy element montażowy dźwiga od 0,5 do 4 kg. Jeśli instalujesz lustro na dwóch takich kołkach, wagę można odpowiednio zwiększyć. Wszystko to zaś bez wbijania faktycznych gwoździ czy wiercenia dziur pod śruby! Gwoździe samoprzylepne nie są wodoodporne, dlatego warto wcześniej upewnić się, że zdadzą egzamin w planowanym miejscu montażu.

Taśmy montażowe

Powyższe rozwiązania są idealne do zwierciadeł wyposażonych w specjalne zawieszki. Co jednak w sytuacji, gdy wybrałeś produkt bez takich elementów? Na to też jest sposób! Mocowania do lustra są dostępne również w formie całych taśm montażowych. Tego typu artykuły mają nośność nawet do 100 kg/m, choć w tym konkretnym przypadku wystarczą systemy o udźwigu do 10-20 kg. To znakomite rozwiązanie dla każdego, kto chce odłożyć wiertarkę i postawić na godne zaufania artykuły montażowe.

Właściwe przygotowanie powierzchni

Aby jednak cieszyć się w pełni zaletami takich produktów, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim niewidoczne mocowanie do ściany powinno być dobrane odpowiednio do powierzchni, do której będzie przyklejone. Ona sama zaś musi być właściwie oczyszczona i odtłuszczona. To bowiem wpływa na przyczepność i trwałość kleju. Zaniedbanie tej części prac może skończyć się odklejeniem się gwoździ czy śrub, a tym samym – zniszczeniami.

Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie!

Chcąc mieć pewność, że wybiera się produkty spełniające najwyższe oczekiwania, warto wybierać wyroby renomowanych marek. Tylko wtedy masz gwarancję, że klej nie puści, a lustro będzie wisieć na ścianie przez lata – do momentu, aż zdecydujesz się przearanżować dane wnętrze. Zapoznaj się więc z dostępnymi ofertami i wybierz najlepszą dla siebie!