Jak zmniejszyć koszty budowy domku lub altany

Własny dom to wciąż marzenie, którego wielu z nas nigdy nie zrealizuje. Przyczyny są najczęściej prozaiczne – brak finansów.

Dlatego namiastką tego marzenia stały się własne ogródki działkowe z altankami pełniącymi funkcję mini domków oraz niewielkie domki letniskowe usytuowane w miejscach nieco bardziej odległych i często posiadających walory przyrodnicze lub turystyczne, jak jeziora czy góry.

Posiadanie własnego nawet najmniejszego miejsca, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu jest bezcenne. Zakup lub dzierżawa działki jest jednakże dopiero początkiem wydatków jakie czekają na wszystkich tych, którzy szukają odprężenia przy uprawie własnych warzyw lub podczas weekendowych wypadów za miasto. Sporym wyzwaniem finansowym jest dopiero zagospodarowywanie przestrzenne wraz z postawieniem altanki, domku czy też tarasu z pergolą.

Najprostszym i jednocześnie jednym z przyjaźniejszych materiałów jest drewno i z drewna właśnie, w przeważającej większości stawiane są małe budowle ogrodowe oraz domki letniskowe.

Mając już projekt zarówno altanki jak i pozostałej małej architektury ogrodowej stajemy przed wyborem miejsca zakupu materiałów potrzebnych do budowy. Pierwsze co przychodzi na myśl, to duże sieci handlowe i tam najczęściej udajemy się na wstępie. Wybór materiałów w sieciówkach jest duży, ale równie wysokie są też ceny. Po podliczeniu wszystkich potrzebnych do zamówienia produktów suma może okazać się szokująca. I to jest właśnie ten etap kiedy powinniśmy rozejrzeć się za alternatywnymi miejscami pozyskania materiałów do postawienia zaplanowanego obiektu.

Dobrym miejscem, gdzie można tanio nabyć drewniane elementy potrzebne do postawienia domku jest bezpośredni producent drewna, jak np. Tartak Jasienica, który zajmuje się od wielu już lat produkcją i sprzedażą m.in. różnego rodzaju desek, kantówek, elementów do wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych, w tym więźby dachowej i wielu innych. Tartak zapewnia również transport zamówionych elementów na wyznaczone miejsce.

Zakup drewna bezpośrednio u producenta znacznie zmniejsza koszty inwestycji i daje gwarancje nabycia materiału starannie wyselekcjonowanego i posiadającego odpowiednie certyfikaty.