Polacy chętnie decydują się na to, by w ostatnim czasie swoje mieszkania stylizować na wystrój minimalistyczny. Najważniejsze cechy tego trendu to prostota i funkcjonalność. Często mieszkania, w których panuje styl minimalistyczny postrzega się jako „puste” i „surowe”, aczkolwiek estetyczne. Dlatego warto pomyśleć o dodatku, który ociepli minimalistyczną aranżację.
Dywany dla osób ceniących prostotę
Bez wątpienia, osoby, które decydują się na posiadanie dywanu w mieszkaniu, w jakim przeważa styl minimalistyczny mają ważną decyzję do rozważenia. Muszą bowiem wybrać dywan przytulny, a nadal pozostający w kanwie minimalizmu. Dywany takie nie powinny być dużych rozmiarów. Mogą mieć jednolitą fakturę, bądź posiadać elementy geometryczne o prostych kształtach, czyli: kwadrat, trójkąt, koło lub prostokąt. To pozwoli dywanowi codziennego użytku nadać nieco artystycznej formy W minimalizmie liczy się bowiem to, że sam styl minimalistyczny sprzyja zabawie formami i kolorami. Gładkie powierzchnie i ograniczenie dodatków w salonie lub w innym pomieszczeniu sprawiają, że możliwość doboru dywanu staje się coraz większa. Warto wobec tego szukać dywanów, jakie najbardziej wpiszą się w minimalizm. Eksperci od wystroju wnętrz polecają w tym celu: kontrastowe zestawienia barw, operowanie bielą, czernią, czy szarościami. To sprawi, że wnętrza będą prezentowały się jako bardziej naturalne, neutralne i lekkie.
Wskazówki w doborze minimalistycznych dywanów
Kiedy już więc zadecydujemy, że chcemy w naszym minimalistycznie urządzonym mieszkaniu umieścić dywan to powinniśmy dokładnie określić swoje preferencje. Sama wielkość dywanu będzie uzależniona od przestrzeni, jaka jest do zagospodarowania. Tam, gdzie jest duży metraż, można sobie pozwolić na dywany ekskluzywne o nieco większych gabarytach. Warto też niektóre mniejsze meble ustawić na dywanie, co podkreśli elegancki charakter salonu lub innego pomieszczenia. W przypadku dywanu jaki ma podkreślać styl minimalistyczny istnieje pewien paradoks: otóż, dywan nie powinien być za mały, ponieważ wtedy całe wnętrze będzie prezentowało się jako nieco ubogie. Sam dywan powinien znaleźć się w odległości około 90 centymetrów od drzwi, co umożliwi ich swobodne otwieranie. To odnosi się głównie do dywanów o wysokim runie. Jasne dywany optycznie powiększą minimalistyczne wnętrza, a ciemne pomniejszą je, jednak z drugiej strony – sprawią, że będą sprawiały wrażenie nieco bardziej przytulniejszych.
Wnętrza minimalistyczne to najczęściej wnętrza o monochromatycznej kolorystyce, w związku z czym już samo umieszczenie w nich dywanu ożywi nieco całe wnętrze. Barwa wykładziny dywanowej powinna natomiast być dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia, co pomoże uniknąć wrażenia chaosu lub nazbyt silnego kontrastu. Wnętrza minimalistyczne są tymi pomieszczeniami, gdzie sprawdzają się gładkie dywany o jednolitym kolorze. Jeżeli zaś ktoś decyduje się wybrać dywan wzorzysty to powinien kierować się tym, aby dywan nie zdominował całej powierzchni. Tutaj warto więc wybrać delikatne wzory o mocniejszych barwach. Abstrakcyjne, czy też geometryczne desenie dopasują się do minimalistycznego stylu.