Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Rosnąca liczba osób uskarżających się na różnego rodzaju alergie może być pochodną wzrastającego zanieczyszczenia powietrza, z jakim zmagają się praktycznie wszystkie państwa wysoko rozwinięte i rozwijające się, takie jak Polska.

Jeśli cierpisz na jakiegoś rodzaju alergię lub po prostu chcesz oddychać w swoim domu czystym, wolnym od smogu powietrzem, rozważ możliwość zakupu profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Tego typu urządzenia charakteryzują się na ogół niezwykle nowoczesnym wyglądem, dzięki czemu nie tylko oczyszczą powietrze w Twoim domu, ale przy okazji staną się efektownym elementem wystroju jego wnętrza. Czym jeszcze powinny wyróżniać się oczyszczacze powietrza dla alergików? Na co zwrócić największą uwagę przy zakupie tego typu sprzętu?

Jak działają oczyszczacze powietrza dla alergików?

Urządzenia tego typu działają w taki sam sposób, jak klasyczne oczyszczacze powietrza, z tą różnicą, że najczęściej wyposażone są one w bardziej czułe filtry, które mają większą zdolność do wychwytywania różnorodnych alergenów – pyłków roślinnych, unoszącej się w powietrzu sierści zwierząt futerkowych, a także najdrobniejszych cząstek kurzu.

Każdy oczyszczacz powietrza dla alergików wyposażony jest w filtr lub zestaw filtrów, przez które w systemie ciągłym przepuszczane jest powietrze zasysane z wnętrza domu. Oczyszczacze w zależności od modelu urządzenia, mogą być wyposażone w pojedynczy filtr lub w system kilku filtrów. Przykładowe filtry, z jakimi możemy spotkać się w oczyszczaczach powietrza dedykowanych alergikom to:

  • filtr wodny – powietrze przepuszczane jest przez wodę, która zatrzymuje drobne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu, na przykład cząstki kurzu,

  • filtry wstępne, do wychwytywania największych zanieczyszczeń,

  • filtry węglowe, do przejmowania i neutralizacji zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych,

  • filtry HEPA, do neutralizacji drobnych pyłków, w tym pyłków roślinnych oraz drobnych cząsteczek kurzu i niektórych pyłów PM2,5 – szkodliwe aerozole zawieszone w powietrzu atmosferycznym, które mogą wnikać w głąb naszych płuc i uszkadzać ich strukturę.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza dla alergika?

Podstawowym kryterium doboru takiego sprzętu, powinien być rodzaj zastosowanego w nim filtra. Najlepszej jakości oczyszczacze powietrza dla alergików wyposażone są w co najmniej dwa lub nawet trzy filtry powietrza (filtr wstępny, węglowy i HEPA). Koniecznym minimum będzie zakup urządzenia wyposażonego w profesjonalny filtr HEPA, który ma zdolność do wychwytywania najmniejszych pyłków mogących powodować nasilenie objawów alergii. Jeśli jesteś osobą uczuloną tylko na kurz, wartą rozważenia opcją będzie zakup oczyszczacza powietrza z filtrem wodnym. Wybierając taki sprzęt, zaoszczędzisz na częstych wymianach filtra – tutaj filtrem jest czysta woda.