Jaki stojak na drewno kominkowe wybrać?

Stojaki na drewno umożliwiają uporządkowanie przestrzeni wokół kominka i ułatwiają korzystanie z tego urządzenia. Idealny stojak powinien być nie tylko trwały i pojemny, ale i estetycznie wykonany, dopełniając wystrój salonu. Jaki model wybrać? Ile kosztuje dobry jakościowo stojak, który posłuży nam długie lata?

Rodzaje stojaków kominkowych

Stojaki na drewno kominkowe umożliwiają umieszczanie drewna w małych porcjach w pobliżu paleniska, muszą charakteryzować się stabilnością, żywotnością i nie zamykać drewnianym kawałkom dostępu do powietrza. Zakupiony stojak powinien pozwalać na swobodne ułożenie polan i szczap o długości od 20 do 50 cm. Na rynku dostępne są zarówno stojaki stalowe, drewniane, wiklinowe, wykonane z rattanu syntetycznego, jak i filcu – produkt z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

Stojak na drewno ze stali

Stal posiada mnóstwo zalet, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, stabilna (z uwagi na swoją wagę) i niezwykle wytrzymała. Z tego względu składowanie drewna kominkowego w stojaku ze stali jest doskonałym rozwiązaniem. Mnogość dostępnych wzorów i kształtów sprawia, że stalowy stojak będzie pasował zarówno do nowoczesnego, jak i bardziej klasycznego wnętrza, stanowiąc dodatkowy element dekoracyjny domu. Koszt stojaka w standardowym rozmiarze to 150-200 złotych.

Kosz na drewno z filcu

Stojaki – kosze wykonane z miękkiego, syntetycznego, szarego filcu ułatwiają wnoszenie drewna do budynku i późniejsze składowanie go w pobliżu domowego kominka. Mimo niskiej ceny (najtańsze modele kosztują już 30-40 złotych), nie posłużą nam z pewnością przez długie lata, gdyż filc wraz z upływem czasu niszczeje, tracąc na wyglądzie i użyteczności. Filcowe stojaki nie są też tak eleganckie i atrakcyjne wizualnie, jak na przykład produkty ze stali. To niskobudżetowe rozwiązanie dla niewymagających osób.

Stojak na drewno z wikliny

Wiklinowy stojak na drewno to dobry wybór dla osób, ceniących wyroby o tradycyjnej prezencji. Jego zalety to niska waga oraz przystępna cena (25 – 50 złotych). Produkty tego rodzaju są stabilne, ale mogą ulec uszkodzeniu, gdyż wiklina jest naturalnym materiałem, który z czasem traci na wytrzymałości. Decydując się na zakup stojaka wiklinowego, lepiej wybrać ten, który dodatkowo jest obszyty wewnątrz jutą, co przedłuży jego żywotność.

Stojak na opał kominkowy z drewna

Drewniany stojak na opał powinien być odpowiednio zaimpregnowany i pokryty wodoodpornym lakierem. To znacznie lepsze rozwiązanie niż kosz wiklinowy czy filcowy – i ze względów estetycznych, i praktycznych (większa wytrzymałość i żywotność drewna). W tym przypadku należy liczyć się kosztem 120-200 zł w zależności od rodzaju użytego drewna, kształtu oraz wykończenia.

Stojak na drewno z rattanu

W sklepach dostępny jest spory wybór stojaków wyprodukowanych ze syntetycznego rattanu (najczęściej w kolorze brązowym, szarym lub czarnym). To tworzywo sztuczne jest z pewnością trwałe, jednak nie jest tak estetyczne, jak stal czy drewno. Warto też dodać, że stojaki rattanowe nie należą do tanich – średnia rynkowa cena to 350 złotych.

Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią wam dokonanie optymalnego wyboru. Stojak na drewno to niezastąpione akcesorium każdego posiadacza kominka, które ułatwia podtrzymanie ognia w palenisku i zdobi salon – jego zakup musi być więc dobrze przemyślany. Jeśli szukacie solidnych i designerskich stojaków ze stali, zapraszamy do zapoznania z ofertą internetowego sklepu Alaser – z pewnością znajdziecie tam model spełniający wasze wymagania.