Jaki węgiel najlepiej kupić?

Chociaż sezon grzewczy w pełni, wiele osób nadal zastanawia się, który węgiel jest najlepszy i co warto wybrać. Zdania są podzielone. Jedni wybierają opcję kalorycznego, dobrego węgla kamiennego, inni stoją na stanowisku, że lepiej kupować węgiel drzewny – za tę samą ilość pieniędzy można go kupić znacznie więcej. Jaka jest prawda?

Węgiel brunatny – dlaczego lepiej go unikać?

Węgiel brunatny jest popularny przede wszystkim ze względu na swoją cenę – Węgiel brunatny jest tańszy niż kamienny, ale też ma gorsze parametry. Przede wszystkim jest mniej kaloryczny, ma niższą wartość opałową i zawiera sporo wody. Podczas jego spalania wydziela się mniej ciepła, a użytkownicy narzekają na konieczność częstego wywożenia popiołu, którego po spalaniu węgla brunatnego powstaje sporo – mówi Mateusz Miczuga z serwisu icieplo.pl

 

Co jest w składach opału?

W składach najczęściej spotykany jest węgiel kamienny pod różnymi postaciami – najpopularniejszy jest ekogroszek lub miał. Kupując to paliwo należy zwrócić uwagę na kilka parametrów – poza kalorycznością (której tak naprawdę nie możemy zmierzyć, poświadczają ją specjalne certyfikaty wydawane przez firmy zewnętrzne) uwagę warto zwrócić na strukturę, wielkość frakcji węgla, typ i zanieczyszczenia. – Nieuczciwi sprzedawcy mogą sprzedać nam nawet węgiel z piaskiem – mówi Mateusz Miczuga.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybieranie ekogroszku, który występuje w postaci ziaren o określonym rozmiarze. Ekogroszek nie tylko odznacza się doskonałymi parametrami, ale również jest bardziej przyjazny dla środowiska – to odsiarczony węgiel kamienny. Po spaleniu ekogroszku powstaje mała ilość popiołu.

Jaki typ węgla wybrać?

Kupując węgiel kamienny możemy wybierać z wielu jego typów. Warto wiedzieć, że w tym zakresie dla domowego użytku najlepsze są typy 31 i 32. – Węgiel typu 31 spala się bardzo dobrze, w najczystszy sposób. Typ 32 ma jednak wyższą wartość opałową, ale ma też nieco wyższą spiekalność – dodaje Marcin Miczuga.

Tak naprawdę wybór paliwa uzależniony jest od naszych potrzeb. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię – odpowiedni węgiel zagwarantuje przecież nam ciepło w trakcie zimy, a idąc dalej tym tropem również komfort. A to dla wielu osób kwestia niezwykle ważna.