Jakie klimatyzatory najlepiej sprawdzą się w biurach

Nie od dzisiaj wiadomo, że zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków przekłada się na wzrost ich efektywności. Oprócz ergonomicznych mebli biurowych i właściwego oświetlenia najważniejszym tutaj czynnikiem jest temperatura i jakość powietrza. Optymalne parametry w tym zakresie zapewni zaś należycie dobrany klimatyzator. Na jakie urządzenie najlepiej się zdecydować?

Klimatyzatory monoblokowe

W niektórych, przede wszystkim starszych budynkach, których założenia techniczne nie pozwalają na wdrożenie bardziej zaawansowanych rozwiązań, zastosować można jedynie najprostsze klimatyzatory kompaktowe, zwane również niekiedy monoblokowymi. Choć potrafią one poprawić komfort pracy poprzez obniżenie temperatury, zwłaszcza w miesiącach letnich, to z drugiej strony nie należą do urządzeń najcichszych. Również ich stosunkowo niska cena nie wydaje się tak atrakcyjna, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że tego rodzaju klimatyzatory pobierają sporo energii.

Klimatyzatory typu split

W dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazują się klimatyzatory typu split, których najbardziej hałasujący element umieszczony jest na zewnątrz budynku. W klimatyzowanym pomieszczeniu słychać już tylko znacznie cichszą pracę wentylatora nadmuchowego. Dodatkową zaletą klimatyzatorów typu split jest możliwość wyposażenia ich w funkcję nie tylko chłodzącą, ale też grzewczą.

Szeroki wachlarz możliwości

Jeśli chodzi wewnętrzną część tych urządzeń, to w zależności od naszych potrzeb, oczekiwań i warunków przestrzenno-konstrukcyjnych panujących w biurze do wyboru mamy przeróżne rozwiązania. Warto wśród nich wymienić choćby klimatyzatory naścienne, przypodłogowe, sufitowe, kasetonowe (instalowane w sufitach podwieszanych), a także kanałowe, czyli schowane nad sufitem.

Decydując się na konkretny model urządzenia, koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę jego moc oraz klasę energooszczędności. – Tam, gdzie przebywa więcej osób, a w dodatku gdzie znajdują się generujące spore ilości ciepła sprzęty, takie jak drukarka, kopiarka czy serwer, przyda się potężniejszy klimatyzator – radzi specjalista z firmy Klima Premium.

Dodatkowe usprawnienia

Warto zainteresować się też najnowocześniejszymi technologiami, którymi może zostać wzbogacony system klimatyzacji, takimi jak choćby regulacja wilgotności powietrza czy funkcja oczyszczania go z pyłów i szkodliwych drobnoustrojów. Są to rozwiązania nieco droższe niż standardowe, potrafią się jednak przyczynić do zmniejszenia częstotliwości brania urlopów chorobowych przez pracowników, co może przełożyć się na wymierne oszczędności, a nawet zyski dla firmy.