Narzędzia dla renowacji mebli
Profesjonalna renowacja mebli wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i materiałów wykończeniowych, a także dużej ilości czasu potrzebnego do przeprowadzenia niezbędnych prac renowatorskich. W przypadku zwykłych mebli drewnianych, na przykład mebli kuchennych, takie prace odświeżające, poprawiające estetykę drewnianych mebli możemy jednak wykonać we własnym zakresie. Potrzebne będą nam do tego odpowiednie narzędzia, czyli szlifierki, różne rodzaje papieru ściernego, a także coś do późniejszego wykończenia oczyszczonego drewna, czyli lakiery, farby lub specjalne bejce.
Do pracy w warunkach domowych
W warunkach domowych, do oczyszczania drewnianych powierzchni mebli ze starych powłok lakieru lub farby, zwykle używa się niedrogich i bardzo prostych w obsłudze szlifierek oscylacyjnych lub mimośrodkowych. Tego typu szlifierki dobrze radzą sobie ze szlifowaniem niezbyt dużych powierzchni, przede wszystkim powierzchni gładkich tj. blaty stołów, szuflady, fronty mebli. Więcej pracy kosztować nas będzie szlifowanie różnego rodzaju zagłębień, uwypukleń i wklęsłości, ponieważ taką pracę będziemy musieli wykonać ręcznie. Niestety klasyczne szlifierki oscylacyjne czy mimośrodkowe nie dotrą w takie miejsca i ich nie wyszlifują. Trzeba również pamiętać, że z dokładnym szlifowaniem krawędzi, rogów i innych trudnodostępnych miejsc, ze względu na swój kształt, na pewno nie poradzi sobie klasyczna szlifierka mimośrodkowa. Jeśli zatem planujesz również szlifowanie wnętrza szafek, do wykonania takiej pracy przyda się typowa szlifierka oscylacyjna o prostokątnym kształcie stopy.
Jeśli myśl o ręcznym szlifowaniu krawędzi, różnego rodzaju rzeźbień, żłobień i profili budzi twoje obawy, zawsze możesz sięgnąć po bardziej specjalistyczny sprzęt stworzony z myślą o precyzyjnym szlifowaniu tego typu powierzchni. Szlifierki linearne to zaawansowany sprzęt, który pozwala na wykonanie niezwykle precyzyjnych szlifów w miejscach trudnodostępnych. Z tego typu szlifierek korzystają profesjonaliści, którzy zajmują się renowacją mebli drewnianych tj. krzesła czy stoły. Tego typu szlifierki idealnie sprawdzą się przy szlifowaniu poręczy, oparć w krzesłach, zaokrąglonych lub wyprofilowanych nóg w stołach czy nieregularnych krawędzi stołów. Jeśli natomiast bardziej zależy ci na szybkości pracy niż na jej precyzji, do szlifowania większych powierzchni drewnianych możesz użyć dużej szlifierki taśmowej. Warto jednak pamiętać, że tego typu szlifierek zwykle używa się do większych prac, a nie do prac precyzyjnych, wymagających dużej dokładności. Wszystkie potrzebne elektronarzędzia znajdziesz w specjalistycznych sklepach, takich jak: http://www.elima24.pl/pol_m_Elektronarzedzia_Narzedzia-sieciowe_Szlifierki-164.html.