Jakie zadania ma etui na telefon?

Niejednokrotnie spotykamy się z tym, że etui na telefon kupujemy głównie z powodu wyglądu. Tymczasem jednak warto zadać sobie pytanie o to, jakie role powinno spełniać dobrze dobrane etui, żeby mogło być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Choć wygląd z pewnością jest istotny, to jednak jeszcze ważniejsze jest, aby telefon miał się po prostu dobrze w danym pokrowcu.

Ochrona przed uszkodzeniami

Podstawowym zadaniem etui na telefon jest ogromna samego urządzenia przed ewentualnymi uszkodzeniami. Oczywiście, mowa przede wszystkim o uszkodzeniach natury mechanicznej – czyli zarysowaniu czy upuszczeniu. Dobrze dobrany pokrowiec sprawia, że nie musimy martwić się o noszenie telefonu w kieszeni czy w torebce, pośród innych drobiazgów. Będzie on chronił przede wszystkim wyświetlacz, który w telefonach dotykowych jest bardzo istotny, i od którego zależy praktycznie w każdym przypadku działanie danego telefonu. Ta podstawowa rola etui sprawia, że możemy dzięki niemu wygodnie włożyć telefon do jakiejkolwiek kieszeni albo torebki i nie przejmować się drobniejszymi oraz większymi rysami, które się na nim pojawią.

Pokrowiec w razie upadku

Drugim istotnym zadaniem jest to, aby etui na telefonie zapobiegało również rozpadnięciu się urządzenia w razie upadku. Jeśli telefon z ekranem dotykowym upadnie, mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, iż zostanie uszkodzony. Dobór odpowiedniego pokrowca sprawia, że prawdopodobieństwo to maleje ze względu na odpowiednią ramkę chroniącą telefon, ale również często z uwagi na powierzchnię, którą możemy zakryć sam wyświetlacz, i która przyjmie cały impet uderzenia.

Ochrona przed zalaniem

Mniej popularne są takie pokrowce, które dodatkowo chronią telefon przed zalaniem. Były one popularne w starszych modeli telefonów, gdzie etui na telefon można było założyć w całości, bez konieczności odsłaniania całych gniazd oraz przycisków. Tego typu pokrowce zazwyczaj uniemożliwiają wygodne korzystanie z telefonu, ale mogą być dobre na dłuższe wyprawy, gdy telefon chcemy mieć przy sobie, a korzystać z niego tylko w niektórych przypadkach. Często chronią one skutecznie przed wodą czy kurzem.

Schowek na karty kredytowe lub banknoty

Ostatnią z funkcji etui na telefony jest zyskanie dodatkowej przestrzeni do schowania różnych rzeczy. W przypadku bardziej eleganckich pokrowców zyskujemy wówczas miejsce, w którym możemy włożyć np. bilet autobusowy czy kartę kredytową, jeśli wybieramy się w eleganckie miejsce i jedyną rzeczą, którą zabieramy ze sobą, jest nasz telefon. W takim wypadku trzeba jednak dobrze pilnować swojej własności – w razie kradzieży stajemy bowiem przed niemałym problemem.