Już od lipca obowiązkowa wymiana kas fiskalnych

Co się odwlecze to nie uciecze – stare polskie przysłowie idealnie oddaje sytuację w jakiej znalazło się kilka grup zawodowych. Pierwotnym założeniem Ministerstwa Finansów było zobligowanie przedsiębiorców do wymiany starych kas fiskalnych na nowe, które miały zostać wprzężone w rejestrowany centralnie system już w ubiegłym roku. Plan z powodu pandemii koronawirusa się nie powiódł i cała procedura została przesunięta na rok obecny.

Część firm kasy online musi posiadać już od 1 stycznia, są to firmy działające w branży gastronomicznej, hotelarskiej oferującej usługi w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania oraz branża zajmująca się sprzedażą węgla, brykietu i paliw stałych wykorzystywanych w celach opałowych.

Kto będzie miał obowiązek instalacji kasy on-line od 1 lipca?

W lipcu nowa kasa fiskalna musi znaleźć się w każdym prywatnym gabinecie lekarskim i stomatologicznym, w salonie kosmetycznym i fryzjerskim, w kancelarii prawniczej, firmie budowlanej i obiektach służących poprawie kondycji fizycznej.

W kolejnych latach wymiana kas będzie obowiązywała kolejne grupy, a docelowo od roku 2023 w sprzedaży będą dostępne wyłącznie kasy online. Branże, które nie podlegają obecnie obowiązkowi zmiany kas i korzystają ze starszych modeli mogą je używać jeszcze po 2023 r., aż do momentu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej – nowo zakupiona kasa będzie wtedy musiała działać w systemie online.

Wszyscy podatnicy dokonujący zakupu nowej kasy mogą skorzystać z ulgi podatkowej wynoszącej 90 procent ceny urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nowej kasy?

Przede wszystkim kasa online musi posiadać potwierdzenie prezesa Głównego Urzędu Miar, łącze WiFi oraz LAN, wejścia USB, przykład takiej kasy https://netvet.pl/kasy-fiskalne/. Do kupującego urządzenie należy zapewnienie w miejscu działania kasy stałego i bezpiecznego łącza internetowego.

Więcej informacji: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/