Kabiny sanitarne WC HPL-PR – budowa

Prawo budowlane w Polsce normuje sprawy związane z projektowaniem, budową, utrzymaniem oraz rozbiórką obiektów budowlanych. W warunkach technicznych, które w nim znajdziemy, zamieszczone są główne wytyczne dotyczące pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Określają one wysokość pomieszczeń w świetle, materiał, z jakiego powinny być wykonane posadzki (powierzchnia musi być zmywalna, nienasiąkliwa i nieśliska) oraz w jaki sposób powinny się otwierać drzwi. Kabiny sanitarne muszą być dostosowane do wszystkich wytycznych. Jakie najczęściej spotykamy rozwiązania? Kabiny sanitarne w systemie tradycyjnym murowanym, z laminowanych płyt wiórowych LPW oraz w systemie z laminowanych płyt HPL. Zabudowa toalet kabinami systemowymi daje nam możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w większości pomieszczeń, dlatego przyjrzymy się im bliżej – weźmiemy pod lupę kabiny sanitarne WC HPL-PR firmy Sanipol.

Jak skonstruowane są kabiny?

Kabiny sanitarne WC HPL-PR firmy Sanipol z siedzibą w Międzyrzeczu są wykonane ze specjalnie skonstruowanej płyty warstwowej. Rdzeń płyty stanowi pianka poliuretanowa z domieszką materiałów z recyklingu o odpowiednio dużej twardości, która z obu stron pokryta jest laminatem HPL o grubości 2 mm. Widoczne krawędzie są wykończone specjalnym obrzeżem, również o grubości 2 mm, z PCW lub ABS. Grubość całkowita ścianek kabin sanitarnych to 30 mm. Podobnie wykonane są drzwi wyposażone w uszczelki, które tłumią odgłosy zamykania. Częścią całego systemu są również profile aluminiowe (ceownik oraz kątownik – łączniki między ścianami) i okucia (klamka, zamek i rygiel oraz zawiasy), które w standardzie mają rdzeń z ocynkowanej stali w otulinie z tworzywa sztucznego. Opcjonalnie można wybrać okucia z aluminium lub stali nierdzewnej, jeśli takie rozwiązanie wybierze projektant. Zabudowa jest stabilna i odporna na wilgoć, w związku z czym może być stosowana w dowolnych warunkach.

 

Czym charakteryzuje się laminat HPL?

Laminat HPL to materiał wykorzystywany do konstrukcji szeroko pojętego wyposażenia wnętrz oraz mebli. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzone, które otrzymywane jest poprzez prasowanie kilku warstw specjalnego papieru rdzeniowego przy wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Laminaty HPL charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, uderzenia i zadrapania. Ich powierzchnia jest twarda, odporna na wysoką temperaturę i wilgoć, a dodatkową zaletą materiału jest łatwość czyszczenia powierzchni.

Na koniec warto wspomnieć o zaletach systemowych kabin sanitarnych – nie tylko łatwość w utrzymywaniu czystości skłania przedsiębiorców i projektantów do wyboru tego rozwiązania. Ich montaż jest znacznie szybszy niż budowa tradycyjnych murowanych kabin, a ich estetyka wykonania jest zawsze wysoka.