Kiedy zgłosić się do detektywa?

Usługi detektywistyczne kojarzone są głównie z poszukiwaniami osób zaginionych oraz wykrywaniem dowodów niewierności małżeńskiej. Popularność tych działań i ich medialność wynika przede wszystkim z emocji, jakie im towarzyszą.

Silny komponent uczuciowy występuje po stronie osób zgłaszających problem, ponieważ profesjonalny detektyw zobligowany jest zachować zimną krew. Oprócz nagłaśnianych spraw, agencje zajmują się również współpracą z policją, pościgami czy odnajdywaniem dłużników. Usługi detektywistyczne to szerokie spectrum działań, w skład których wchodzą sprawy rodzinne, biznesowe, jak i gospodarcze.

Poszukiwanie zaginionych

Najpopularniejszym zleceniem realizowanym przez agencje detektywistyczne jest poszukiwanie zaginionych osób. Czasami śledztwo dotyczy poszukiwania śladów osób, które unikają wypłacania alimentów albo wykazały się nieuczciwością w biznesie. Wiele zleceń realizowanych jest samodzielnie, inne odbywają się w porozumieniu z policją. W przypadku zaginięć niezwykle istotną rolę odgrywa nagłośnienie sprawy, dlatego wykorzystywane są do tego celu wszystkie możliwe kanały: radio, internet, telewizja czy gazeta. Ważnym elementem poszukiwań jest również poznanie sylwetki osoby zaginionej, jej zwyczajowego rozkładu dnia, przebiegu ostatnich godzin przed zniknięciem. Pomocne mogą się w tym okazać nie tylko wywiad z członkami rodziny, znajomymi lub świadkami, ale również dostęp do prywatnego kalendarza, a przede wszystkim komputera.

Niewierność małżeńska

Poszukiwanie dowodów zdrady to kolejne zadanie z jakim mierzy się prywatny detektyw. Ważne, by w tym wypadku mąż lub żona zgłaszający chęć poznania prawdy, zdawali sobie sprawę, że odkryte dowody mogą być bardzo nieprzyjemne i trudne do przyjęcia, a w konsekwencji mogą prowadzić do rozwodu. Narzędzia niezbędne w tym śledztwie to przede wszystkim kamera i aparat fotograficzny, by udokumentować dowody zdrady.

Współpraca z policją

Bywa, że to policjanci zgłaszają chęć współpracy z detektywami, innym razem taką prośbę wysuwa rodzina lub znajomi. W pierwszym wypadku dotyczy to najczęściej nagłośnionych, medialnych spraw. Detektywi często występują wyłącznie w roli konsultantów, ale ich rola okazuje się wiążąca dla wyników śledztwa.